Výhody modulárnych domov – ušetríte čas i peniaze

Túžite po vlastnom bývaní v malom domčeku, ale máte strach, že na to nebudete mať. Skúste si vybrať niektorý z kompaktných modulárnych domčekov, v porovnaní s klasickou výstavbou sa vyznačujú veľkými výhodami.

Modulárna výstavba predstavuje moderný trend, ktorý veľmi dobre zapadá do aktuálnych požiadaviek na kompaktné riešenie bývania s minimálnymi nákladmi na vytápania. Ako modulárny dom je označený taký typ príbytku, ktorý sa skladá z jednotlivých štandardizovaných stavebných celkov (modulov) vzájomne prepojených s možnosťou variabilného zostavenia. Spoločnosti zaoberajúce sa modulárnou výstavbou obvykle disponujú niekoľkými variantmi jednotlivých modulov, z ktorých je možné vytvoriť rôzne typové riešenia.

Ako funguje modulárna výstavba

Technológiou modulárnej výstavby je možné vybudovať rozličné stavebné objekty užívané predovšetkým k bývaniu alebo komerčných účelom. Vedľa domov s celoročným obývaním či rekreačných stavieb sa modulárnou metódou vytvárajú i administratívne budovy či objekty určené pre komerčné alebo inštitucionálne účely (školy, škôlky). Výstavba je v podstate založená na kompletnej príprave hornej stavby z unifikovaných celkov (modulov) priamo u výrobcu, a to vrátane osadenia všetkého zariadenia a rozvodov. Po zostavení je modulárny objekt prevezený na miesto inštalácie, kde sa osadí na pripravenú základovú dosku. Práve kvôli nutnosti dopravy v podstate v celku alebo vo vybavených moduloch je potrebné minimalizovať celkovú veľkosť objektu, či výrazne limituje konečné rozmery stavby.

Výhody modulárnej výstavby v porovnaní s klasickou postupnou výstavbou

Klasická postupná výstavba využíva celú škálu materiálov a sprievodných riešení, ktoré môžu celu stavbu v konečnom dôsledku výrazne predražiť. Toto sa vám u modulárneho domu praktiky nemôže stať pretože v momente prevozu na miesto inštaláciu už sú známe všetky náklady spojené s výstavbou a dopláca sa prakticky už iba práca. Medzi hlavné výhody modulárnej výstavby je možné zaradiť:

  • rýchlosť (celé zostavenie modulov a ich osadenie na základovú dosku zaberie maximálne tri mesiace v závislosti na veľkosti objektu)
  • presná cena bez viacprác (u výstavby sú minimalizované riziká spojené s vplyvom poveternosti alebo chýbajúcich dodávok či chýb v technologickom procese)
  • variabilita (obmedzená však celkovou variabilitou modulov)
  • čistá a suchá výstavba s minimom vplyvu na okolité prostredie, prevádzku či hladinu hluku
  • nízkonákladová prevádzka (modulárne stavby sú tradične riešené ako nízkoenergetické alebo pasívne, čo môže prinášať veľké úspory s ohľadom na ich vykurovanie)
  • zaujímavý moderný dizajn a využitie pokročilých materiálov

Kompletná výstavba na mieste býva veľmi rýchla a jednoduchá a vyžaduje predovšetkým napojenie na pripravené základy a siete.

Nevýhody modulárnej výstavby

Hlavnou nevýhodou modulárnej výstavby je obmedzenie rozmerové, ktoré je dané dimenziami modulov. Modulárne domy sú navrhované ako kompaktné a pre priemerný počet osôb v domácnosti odpovedajúci klasickej rodine (s tromi až štyrmi členmi) , páru či jednotlivcovi. Početnejšie rodiny sa do takéhoto typu bývania jednoducho nevojdú.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov