Nespavosť trápi celý svet, no ani Slovensko nie je výnimkou. Vplyvom viacerých faktorov sa z roka na rok percentá ľudí trpiacich nedostatkom spánku u nás zvyšujú. Len počas pandémie covidu sa počet pacientov s nespavosťou zdvojnásobil. Najhoršie na tom je, že problémy so zaspávaním zhoršujú predovšetkým kvalitu života.
Aby ste sa negatívnym dopadom tohto stavu čo najlepšie a najskôr vyhli, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu rýchlejšie zaspať.
Spomaľujúci a upokojujúci účinok má čítanie
Ak si večer vezmete do rúk knihu, profitujete z toho hneď niekoľkými spôsobmi. Pri čítaní sa musí hlava zapojiť do textu a to odvádza pozornosť od stresu, ktorý narúša spánok. Okrem toho sa vyvinie rutina, ktorá uspí myseľ.
Štúdia britskej rady pre spánok dokonca potvrdila, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú pred spaním, spia o 39 % lepšie. Hlava si pri čítaní oddýchne a rutina a zároveň pokojný proces večer vás vycvičí k rýchlejšiemu zaspávaniu. Činnosť mozgu tiež podporuje slovnú zásobu a trénuje pamäť.
Svieža bielizeň a matrace pre pohodlnejšie prostredie a pokojný spánok
Čerstvo ustlané a kvalitné masívne postele sú dobré nielen na hygienu, ale sú aj útulnejšie, pretože vytvárajú príjemnejšie prostredie. Doprajte preto svojej posteli peknú posteľnú bielizeň a nechajte ju vyvetrať. Uvidíte, že vaša posteľ bude oveľa pohodlnejšia a kvalita spánku sa zlepší.
Rovnako dobre vám v lepšom spánku pomôžu aj pevné matrace, ktoré si treba vybrať v závislosti od výšky a váhy vašej postavy a efekt pohodlia so správnou oporou tela počas spánku sa dostaví.
Meditácia a vodoliečba
Meditácia pred zaspávaním sústreďuje pozornosť na vlastné telo a preč od myšlienok, ktoré vás udržujú v bdelom stave. Štúdie ukazujú, že pravidelná meditácia zlepšuje aj celkovú kvalitu spánku. Meditácia zvyšuje všímavosť, čo vám zase pomáha dištancovať sa od stresujúcich myšlienok.
Najlepší spôsob meditácie sú napríklad kúpele a príjemná vodoliečba v nich, ktoré si ale môžete pripraviť aj doma vo svojej vani, či s pomocou už spomínaného difuzéra. Spôsobov meditácie je naozaj veľa.
Príliš neskoré a ťažké jedenie ovplyvňuje kvalitu spánku
Vo všeobecnosti by ste sa mali vyhýbať tomu, aby ste chodili spať s plným žalúdkom. Možno sa vám ešte podarí dobre sa vyspať, no kvalita spánku trpí trávením a v noci sa môžete častejšie budiť, čo následne sťažuje vaše zaspávanie.
Pred spaním by malo mať telo asi 4 hodiny na trávenie, aby to neovplyvnilo kvalitu spánku. Štúdie tiež ukázali, že konzumácia potravín s vysokým obsahom sacharidov pred spaním má obzvlášť negatívny vplyv na spánok. Výrazne kratšie fázy hlbokého spánku boli namerané u subjektov s večernou stravou bohatou na sacharidy.
Dostatok kyslíka podporuje pokojný spánok
Dostatok čerstvého vzduchu v spálni pomáha nielen lepšie zaspávať, ale podporuje aj pokojnejší spánok. Ak teda môžete, mali by ste spať s otvoreným alebo nakloneným oknom. Negatívny vplyv na spánok však môže mať aj spánok pri otvorenom okne. Príliš nízke teploty a hluk z ulice skôr narúšajú nočný spánok, než by pomáhali pri problémoch so zaspávaním. Ak je vonku príliš chladno alebo príliš hlučno, pred spaním miestnosť na 10 minút vyvetrajte, aby sa do spálne dostal čerstvý vzduch.
Uvidíte, že s týmito krokmi sa k naplneniu cieľa, ktorým je kvalitný spánok, dopracujete pomerne rýchlo a bez problémov.
Zdroj obrázka: Kasin/Shutterstock.com