Ochranné rúška na tvár poriadne trápia nositeľov okuliarov. Pýtate sa, prečo sa vlastne toľko rosia? Teplý vzduch, ktorý vydychujeme, uniká okolo líc a stúpa až k očiam. Sklá okuliarov sú zvyčajne chladnejšie, preto sa na nich para kondenzuje a tvorí zahmlenie. Našťastie, existuje niekoľko trikov, ako zahmlievaniu zabrániť alebo ho aspoň zmierniť.
Tipy proti zahmlievaniu okuliarov pri nosení rúška
- Ohnite si rúško okolo nosa pomocou drôtika. Keď bude lepšie priliehať, bude spoza neho unikať menej vzduchu.
- Skráťte gumičky alebo šnúrky na rúšku. Niekedy spoza rúška uniká príliš veľa vzduchu preto, že nie je dostatočne blízko pri tvári.
- Prilepte si rúško k tvári atletickou alebo medicínskou páskou určenou na tzv. tejpovanie. Nepoužívajte klasickú lepiacu pásku, dráždila by vašu pokožku.
- Zaťažte rúško okuliarmi. Vyhrňte si ho čo najvyššie (ale stále musí zakrývať bradu) a položte okuliare navrch. Mali by rúško zaťažiť a zabrániť vzduchu prenikať vyššie.
- Okuliare umyte mydlom, poriadne opláchnite a nechajte voľne uschnúť. Mydlo by malo zabrániť vode kondenzovať sa na povrchu skiel, ale iba po istú dobu.
- Potrite sklá detským šampónom, zubnou pastou alebo penou na holenie. Trik je v tom, že musíte použiť tak malé množstvo, aby samotní „pomocníci“ nezhoršovali viditeľnosť.
- Na miesto, kde sa rúško dotýka nosa si položte papierovú vreckovku. Pohltí prebytočnú vlhkosť.
- Posuňte okuliare na nose viac dopredu – vzduch bude mať viac priestoru na unikanie.
- Podobne funguje trik, keď horný okraj rúška zložíte smerom dole. Paradoxne sa tým rozšíri medzera medzi lícami a rúškom, no teplý vzduch, ktorý vydychujete, nebude unikať popod okuliare.
- Použite sprej proti zahmlievaniu, ktorí používajú plavci. Neinšpirujte sa však ich druhým trikom – často si na plavecké okuliare napľujú a sliny po nich rozmažú prstami. V prípade vírusového ochorenia to ale rozhodne nie je dobrý nápad!
Zdroje / Tipy proti zahmlievaniu okuliarov pri nosení rúška: ncbi.nlm.nih.gov | nytimes.com
Ilustračná foto © youtube