Tipy, ako sa vyhnúť pľuzgierom na nohách

Pľuzgiere na chodidlách sú bežným, no mimoriadne náročným problémom, s ktorým sa pravdepodobne stretne každý, či už na dlhých túrach, na elegantných večierkoch v nových topánkach alebo na prechádzke po meste. Spôsobov, ako tomuto problému predísť existuje veľa.

V našom článku sa pozrieme na tie najviac kreatívne a jednoduché pre použitie v bežnej praxi.

Čo prispieva k tvorbe pľuzgierov na nohách?

Mozole a pľuzgiere sú odpoveďou organizmu na dlhodobé trenie pokožky o iný povrch, čo sa môže prejaviť veľkým nepríjemným a bolestivým podráždením. Riziko týchto príznakov sa zvyšuje v lete, keď sa nohy rýchlejšie potia, čo vedie k zníženiu elasticity pokožky a tým aj väčšej náchylnosti na poškodenie. No aj v zime si musíte pri kúpe tenisiek na to dávať pozor.

Koža chodidiel je veľmi zraniteľná voči poraneniu v dôsledku neustáleho priameho kontaktu s topánkou, ktorá najčastejšie priľne k epiderme. Práve z tohto dôvodu je dôležité, aby sa nové Converse All Star tenisky starostlivo prispôsobili veľkosti chodidla a boli vyrobené z kvalitných materiálov.

Správna veľkosť je základ

Výber kvalitných topánok nie je ale vždy jednoduchou záležitosťou kvôli asymetrii ľudského tela, čo znamená, že pravá strana tela a teda pravá noha sa nikdy nerovná ľavej. Niektorí ľudia môžu mať menšie rozdiely, zatiaľ čo iní môžu mať oveľa väčší problém.

Sú dva spôsoby, ako sa s týmito nepríjemnosťami vyhnúť. Prvým z nich sú topánky na mieru, ktoré sú však pre mnohých ľudí príliš drahé. Druhou alternatívou je kúpiť si o niečo menšie topánky a nechať si ich odborne natiahnuť od obuvníka na správnu veľkosť, čo je osvedčené a oveľa lacnejšie riešenie.

Ako zabrániť tvorbe pľuzgierov na nohách?

Vyššie popísaný výber správnej obuvi je hlavným, no nie jediným spôsobom, ako problémom predísť. Ďalšie preventívne opatrenia v tejto súvislosti sú:

  • používanie bežných alebo baktericídnych náplastí na oblasti, ktoré sú obzvlášť náchylné na tvorbu pľuzgierov;
  • používanie špecializovaných náplastí, ktoré chránia pred poškodením, ako aj iných liekov podobného použitia, ako sú krémy, spreje alebo zásypy;
  • pravidelná pedikúra, ktorá zabraňuje podráždeniu okolo prstov na nohách;
  • výber kvalitnej obuvi z FTSHP, ktorá sa vášmu chodidlu jednoducho prispôsobí.

Všetky tieto opatrenia sú mimoriadne dôležité najmä v prípade nových topánok, ktoré sú oveľa tuhšie ako tie, ktoré boli opakovane nosené. Vyberte si preto správne a určite obuv vášmu chodidlu „sadne“.

Zdroj obrázka: Petr Smagin / Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov