Krása a charakter interiéru vynikne jedine pri správnom osvetlení. Pre dostatok svetla v miestnosti je preto nevyhnutné zvoliť správne svietidlo alebo svietidlá, pretože nie každý zdroj svetla pasuje všade. Podľa čoho by ste sa pri výbere svietidiel mali orientovať?
Typ svietidla
Svietidlá si vyberajte podľa úlohy, ktorú majú zohrávať. Nie všetky totiž slúžia primárne na to, aby poskytovali čo najviac svetla. Hovoríme o tzv. náladových svietidlách, ktoré „len“ zvýrazňujú isté kontúry či objekty v interiéri a ich silnou stránkou je estetika. V miestnosti ich nemusí byť ani vidieť, stačí, ak je vidieť ich mäkké svetlo.
Vyslovene praktickú funkciu potom plnia svietidlá ako klasické lustre a podobne. Ich úlohou je dodávať dostatok potrebného svetla do miestnosti. Tieto základné svietidlá môžu byť doplnené tzv. orientačnými svietidlami s nižšou svietivosťou.
Žiarovky
Primárne od žiarovky závisí aké svetlo sa rozšíri po miestnosti. Svoje slovo tu však má aj svietidlo, respektíve materiál, z ktorého je vyrobené. Ak ide o číre sklo, voľte doň číru žiarovku. Ak sú v hre napríklad matné stropné svietidlá, potom je jasnou voľbou žiarovka z matného skla. Svetlo však má rôzne farby, ktoré sú dané teplotou chromatičnosti, udávanej v jednotkách Kelvinov. Čím vyššia teplota chromatičnosti, tým je farba svetla podobná tomu dennému (na úrovni 6000 Kelvinov).
Výkon a spotreba
Pri výbere záleží aj na miere, s akou plánujete svietidlo používať. Či bude svietiť krátkodobo a v prerušovaných úsekoch, alebo nepretržite desiatky minút. Nie len pre nástenné svietidlá platí, že čím vyšší je výkon, tým je vyššie svietivosť svietidla. Čoraz viac sa ale objavujú úsporné svetelné zdroje, ktoré aj pri nižšej spotrebe ponúknu dostatočnú svetelnú intenzitu. Viac muziky za menej peňazí sa oplatí vždy.