Stavba vysnívaného domu: Ako si navrhnúť vlastné bývanie?

Chystáte sa konečne bývať vo vlastnom? Túžite po útulnom rodinnom domčeku so záhradou, v ktorej si budete môcť nerušene oddýchnuť alebo posedieť s priateľmi? Bývanie v dome prináša nesporné výhody, pri jeho stavbe však treba byť obozretný a myslieť aj na tie najmenšie detaily. Vyhnete sa tak neželaným ťažkostiam v budúcnosti.

Zdroj: unsplash.com

Pri navrhovaní bývania môžete využiť služby architekta, s ktorým pretavíte vaše sny a požiadavky do ideálneho plánu, alebo siahnuť po hotových projektoch rodinných domov, ak si na vlastný návrh netrúfate. Takéto vopred pripravené projekty bývajú často cenovo dostupnejšie a takisto pri nich rovno viete, čo môžete od stavby čakať. Ak ste sa však rozhodli pre prvú možnosť, čítajte ďalej a dozviete sa, na čo všetko treba pri navrhovaní myslieť a čo rozhodne nepodceniť. 

Začína to už pri pozemku 

Ak ste sa rozhodli pre stavbu domu, približnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať, by ste mali mať už pred kúpou pozemku. Ešte pred finálnym rozhodnutím si rozmyslite, kde by ste chceli mať záhradu, na ktorú svetovú stranu by mal byť orientovaný vchod, kúpeľňa či spálňa. Pri kúpe pozemku je potrebné mať jasno aj v tom, či chcete bývať v bungalove alebo poschodovom dome, keďže na stavbu komfortného bungalovu potrebujete pozemok s väčšou rozlohou. 

Vo všeobecnosti sa však bungalovy aj dvojpodlažné domy stavajú tak, aby bola záhrada orientovaná na juh a bola skrytá pred neželanými pohľadmi z ulice. Zo severu je potom najčastejšie umiestnený vchod a nebytové miestnosti ako kúpeľňa, špajza, kuchyňa či pracovňa. Takéto rozmiestnenie však nie je pravidlom a všetko si môžete prispôsobiť podľa vašich predstáv. 

Ako na dispozíciu domu

Ak už pozemok máte, môžete sa konečne vrhnúť na dispozíciu, teda rozvrhnutie celkového priestoru. V tomto kroku si však určite dajte poradiť od skúsenejších. Hoci už máte vysnívanú predstavu o tom, ako by mali interiér aj exteriér vyzerať, prejdite si váš návrh ešte raz spoločne s architektom. Spoločne tak doladíte aj tie najmenšie detaily a vyhnete sa napríklad nelogickému prepojeniu miestností či zbytočne tmavým kútom. 

Zdroj: unsplash.com

Správna dispozícia domu je veľmi dôležitá, závisí od nej váš komfort, preto jej venujte dostatok času, zbytočne sa neponáhľajte a všetko si radšej dvakrát premyslite. Pri navrhovaní berte do úvahy váš životný štýl, veľkosť rodiny, preferencie týkajúce sa vzhľadu a v neposlednom rade rozpočet. 

Na čo pri navrhovaní nezabudnúť a čo nepodceniť

V prvom rade si rozmyslite, či chcete váš domov členiť na nočnú a dennú časť alebo vám vyhovuje prelínanie. Pri návrhu takisto dobre zvážte prepojenie kuchyne s jedálňou a obývačkou, aby sa nestalo, že vám bude vadiť televízor, hluk alebo pri sedení v obývačke vône z kuchyne. 

Premyslite si, koľko chcete mať kúpeľní, či chcete mať samostatnú špajzu alebo šatník, aké veľké majú byť chodby alebo koľko úložného priestoru potrebujete. Dávajte si pozor aj pri navrhovaní dverí, nech miestnosti prirodzene spájajú a nie rozdeľujú, a nezabudnite ani na smer ich otvárania, aby sa náhodou nestalo, že budú niekde zavadzať. 

Zdroj: unsplash.com

Rovnako dôležitý je aj výber okien. Ak ich správne umiestnite, budete mať nielen dostatok prirodzeného svetla, ale ušetríte aj na vykurovaní. 

Kreativita pri navrhovaní 

Ako sa však vraví, kreativite sa medze nekladú a platí to aj pri navrhovaní vlastného bývania. Pre lepšiu predstavu pri navrhovaní môžete využiť rôzne online aplikácie, v ktorých si svoj vysnívaný domov jednoducho nadizajnujete aj s kúskami, ktoré sa vám páčia. Siahnuť môžete napríklad po dizajnérskych vychytávkach, industriálnych kúskoch alebo zdedených retro klenotoch, ktoré si pretvoríte podľa vášho gusta. 

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov