Aj vám učarovalo bežkovanie? Bežecké lyžovanie posilňuje imunitu, svaly a kĺby, srdce a cievy, dýchací a tráviaci systém. Rekreačnému bežkovaniu sa možno venovať nielen v mladosti, ale aj v seniorskom veku – dokonca aj v mrazivom či veternom počasí.
Pokiaľ sa venujete bežeckému lyžovaniu a práve sa rozhodujete, ktoré lokality tento či budúci rok navštívite, vhodný terén pre bežkárov poskytuje Veľká Fatra, Malé Karpaty, Biele Karpaty, Považský Inovec, Veporské vrchy, Levočské vrchy či Kysucké Beskydy, kde sa nachádzajú nielen dobre značkované turistické chodníky, ale aj lesné cesty. Značkované chodníky a lesné cesty umožňujú bežkárom lepšiu orientáciu a bezpečnejší pohyb v teréne. A dobre udržiavané bežkárske trate rôznej dĺžky a náročnosti nájdete aj v mnohých lyžiarskych strediskách – Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Skalka, Tále, Osrblie, Šachtičky, Donovaly, Jasná a iné.
Základné vybavenie bežkára
Pokiaľ patríte ku začiatočníkom a práve ste sa rozhodli vyskúšať bežkovanie, najprv si zvoľte techniku, ktorej sa chcete venovať. To, či uprednostníte klasický, turistický alebo korčuliarsky štýl, zvážte podľa svojich záujmov a prirodzených daností. Potom si vyberte bežecké lyže, topánky na bežky a viazanie, ktoré je s bežeckými topánkami kompatibilné. Či si zvolíte bežky Rossignol alebo akékoľvek iné bežecké lyže, lyže vždy vyberajte podľa svojej výšky, hmotnosti a športových skúseností. Nepodceňte ani výber bežeckých palíc, ktoré majú siahať do dvoch tretín fyzickej výšky športovca. Medzi základné vybavenie bežkára patrí tiež prilba a okuliare. Prilba by mala mať čo najnižšiu hmotnosť a čo najmäkšiu výstelku. Lyžiarske okuliare je dobré vyberať podľa typu tváre. Podstatná je nielen veľkosť, ale aj tesnenie a odvetrávanie, ktoré zabraňuje kondenzácii pár.
Funkčné športové oblečenie
Kto chce byť fit, ten by mal svoje zdravie pravidelne posilňovať aktívnym pohybom. Dovolenka na bežkách podporí nielen celkovú imunitu a kondíciu, ale podporí aj dobrú náladu. No zrejme sa nenájde človek, ktorý by nechcel lyžovať v teplom a pohodlnom oblečení. Každý bežkár potrebuje aj funkčnú bielizeň, nepremokavé otepľovačky a kvalitne podšitú bundu, ktorú neprefúka ani silnejší nárazový vietor. Tiež rukavice s viac vrstvovou konštrukciou, ktoré neobmedzujú motoriku rúk. Pri výbere rukavíc je však potrebné dbať na viacero parametrov – na materiál, druh, veľkosť a pocit pohodlia. Lyžiarske rukavice patria ku základným prvkom športového oblečenia, bez ktorých je pôžitok z bežeckého lyžovania nereálny. Všetky funkčné športové odevy slúžia ako ochrana pred mrazom, vetrom a vlhkosťou – športovca chránia pred prechladnutím aj pred nepohodou v teréne.
Zdroj obrázka: dreamstime.com