Túto záhradku v demižóne nepolial nikto 44 rokov a predsa stále rastie

Ak človek do chodu v prírode nejako extrémne nezasahuje, tak je úplne samostatne fungujúcim systémom, ktorý si vystačí aj milióny rokov. Kto by však povedal, že aj ľudskými rukami „vytvorené“ ekosystémy v ohraničených priestoroch dokážu fungovať osve.

Krásnym príkladom je minizáhradka v demižóne, vysadená ešte v roku 1960 na Veľkonočnú nedeľu Davidom Latimerom. Odkedy pred viac než piatimi dekádami dal do nádoby trošku kompostu, vody a semiačok, otvoril demižón len raz, v roku 1972 aby doň dolial viac vody. Odvtedy ostala záhradka zatvorená a zdravo si rastie ďalej. Jediné čo potrebuje, je dostatok slnečného žiarenia, ináč si nežiada žiaden zásah ľudskej ruky.

Všetko má však svoje racionálne vysvetlenie – ekosystém je sebestačný kvôli tomu, že baktérie v komposte rozkladajú odumreté časti rastlín a navyše menia kyslík produkovaný rastlinami na oxid uhličitý, ktorý je následne spätne vstrebaný a využitý k rastu. Demižónový ekosystém resp. terárium v malom ukazuje, ako funguje naša úžasná planéta.

Sebestačný ekosystém

David Latimer uzatvoreny ekosystem v demizone 1 David Latimer uzatvoreny ekosystem v demizone 2 David Latimer uzatvoreny ekosystem v demizone 3

Návod ako vytvoriť vlastné terárium

Zdroj / Sebestačný ekosystém: dailymail | boredpanda

ZDIEĽAJ NA: