Návod a kreatívne inšpirácie na rastlinné teráriá, ktoré prinesú do domácnosti viac prírody

Chcete si priniesť do domácnosti trochu viac prírody? A v ideálnom prípade sa zároveň túžite vyhnúť zložitej starostlivosti o kvety, zahŕňajúcej polievanie, premiestňovanie kvôli svetlu, hnojenie a presádzanie? Ak sú vaše odpovede pozitívne, zbystrite svoju pozornosť – máme pre vás riešenie. Vytvorte si doma malú džungľu v uzavretom priestore, do ktorej posadíte kaktusy, mach, sukulenty alebo epifyty, ktoré vyžadujú minimálnu starostlivosť. Takéto sklenené teráriá môžete vystaviť v obývačke, zavesiť ich na stenu, ozdobiť nimi nočný stolík, alebo darovať mamke k jej najbližšiemu sviatku.

Budete potrebovať:

  • sklenenú nádobu (ak sa rozhodnete pre úplne maličké terárium, skúste upcyklovať napríklad zaváraninové poháre alebo sklenené obaly z vonných sviečok, ktoré ste už spotrebovali),
  • malé kamene alebo štrk,
  • kôru zo stromov,
  • hlinu alebo rašelinu,
  • rastlinky – epifyty, sukulenty, prasličky, bonsaje, kaktusy či machy.

Návod ako postupovať

  1. Výroba takéhoto rastlinného terária je veľmi jednoduchá. Sklenenú nádobu očistite, na jej dno nasypte vrstvu kameňov približne do dvoch osmín výšky celej nádoby (na štrk môžete pridať aj drevené uhlie).
  2. Ďalšiu osminu objemu nádoby vyplňte kôrou zo stromov.
  3. Nasledujúce tri osminy naplňte rašelinou.
  4. Posaďte do nej rastliny podľa vášho výberu, poriadne zatlačte a polejte malým množstvom vody, aby sa dobre zakorenili. Ak ste si vybrali kaktusy s ostrými pichliačmi, skvelým trikom pri ich sadení je obmotať ich niekoľkými vrstvami bublinkovej fólie, vďaka ktorej by mali vaše ruky ostať v bezpečí.
  5. Na niektorých miestach bude pomedzi rastliny vykúkať rašelina, môžete ju prekryť dekoratívnymi kameňmi, pieskom, machom alebo mušľami.

Ďalší návod na rastlinné terárium

Pomer kameňov a zeminy upravujte podľa toho, aké rastliny používate. Kaktusy a bonsaje potrebujú zeminy viac ako epifyty – tie si vystačia s hrubšou vrstvou kameňov a netreba ich polievať klasickým spôsobom, iba ich raz za čas polejte vodou cez rozprašovač.

V obchodoch nájdete mnoho sklenených nádob, ale nemusíte siahnuť prvoplánovo po vázach. Môžete si vybrať aj zaujímavo brúsený pohár, ktorý koniec koncov môžete nájsť aj na povale u babičky. Originálnou dekoráciou je miniterárium vo vypálenej žiarovke alebo magnetické terárium – na zadnú stenu sklenenej nádoby nalepte magnetickú pásku a nalepte ho napríklad na chladničku. Vynikne aj v starej šálke, vo vianočnej guli, či dokonca v malej sklenenej fľaštičke, ktorú môžete nosiť zavesenú na krku.

Kreatívne nápady na rastlinné teráriá

Zdroj / Rastlinné teráriá: pinterest

zk

ZDIEĽAJ NA: