Plánovanie rozmiestnenia zásuviek v novostavbe – na čo si dať pozor?

Pripojenie elektrických zariadení do zásuvky je pre mnohých z nás samozrejmosťou. Väčšinou elegantne skryté miesta elektrickej energie sú dostupné v dostatočnom množstve a na správnych miestach v našom byte. Aké sú nenahraditeľné, si uvedomíme až vtedy, keď nám niekde nejaká zásuvka chýba a musíme použiť predlžovacie káble. Správne rozmiestnenie elektroinštalácie je však dôležité z viacerých dôvodov.

V našom článku sa dozviete, ako postupovať pri jeho rozmiestnení a na čo si dávať pritom pozor, aby potom najbližšia správa bytových domov nemusela neskôr riešiť požiare z dôvodu nesprávnych postupov a manipulácie.

Myslite na neskoršie použitie

Pri plánovaní zásuviek nikdy nebude možné na 100 % určiť ich umiestnenie pre každé neskoršie použitie. Nie je to možné, pretože každá izba sa po kratšom či dlhšom čase zariaďuje alebo sa menia nároky na kvalitu bývania.

Preto existujú všeobecné odporúčania, kde v miestnosti, ktoré moderné elektrické zásuvky majú byť a kde nie. Napríklad nemá absolútne žiadny zmysel umiestňovať elektrické zásuvky do stredu steny, ktorá bude neskôr zablokovaná nábytkom. Skôr je vhodné umiestniť takéto boxy na všeobecné použitie asi 20 cm vľavo alebo vpravo od čela okna.

Iná situácia je, ak je potrebná spomínaná zásuvka v strede steny, napríklad pre hudobný systém alebo Televíziu. Potom ide o cielene naplánovanú zásuvku, ktorá by sa napriek tomu mala dať podľa možnosti neskôr premiestniť.

Problém s plánovaním zásuvky do kuchyne

Kuchyňa je špeciálny prípad v každej inštalácii, preto jej fungovanie zjednodušujú špeciálne závesy a pánty. Platí to však aj pre zásuvky.

V súvislosti s umiestnením elektrickej zásuvky v kuchyni je zaujímavé, že by mala byť od zdroja vody vzdialená minimálne 60 cm, v opačnom prípade vám ani elektrikár nepotvrdí revíznu správu. Rozhodujúce slovo pri výbere zásuviek do tohto priestoru má aj typ používaných spotrebičov.

Plánovanie detskej izby by malo byť primerané veku

Pri inštalácii zásuviek v detských izbách je nesprávne inštalovať minimum zariadení. Elektrina síce predstavuje veľa nebezpečenstiev a deti sú vždy zvedavé. Chrániť ich pred poškodením sa však dá aj pomocou detských ochranných vložiek v zásuvkách.

Treba si uvedomiť, že každé dieťa rastie a s pribúdajúcim vekom sa menia aj jeho návyky, záujmy a nároky. Preto musí byť každá detská izba zariadená ako bežná obývačka. Musí mať odporúčaný počet zásuviek podľa smerníc zariadenia.

Potrebujete vodotesnú zásuvku do kúpeľne?

Pre kúpeľne platia špeciálne predpisy. Podobne ako pre kuchyne, definujú ochranné pásma a uvádzajú, čo sa v ktorej zóne môže alebo nesmie inštalovať. To isté platí pre plánovanie toaliet. Tu je najväčším rizikom voda a vlhkosť, ktorá môže dlhodobým pôsobením tieto zariadenia poškodiť a ohroziť vašu bezpečnosť.

Oslovte dobrého elektrikára, všetko si naplánujte, vyberte vhodné modely a uvidíte, že s používaním elektrických zásuviek budete dlhodobo spokojní.

Zdroj obrázka: Kľučinskij Oleg/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov