Vďaka udiarni si budete môcť vyrobiť vlastné klobásky, údené mäso, ryby či údený syr, gril zase dobre poslúži pri stretnutí s priateľmi a v peci pripravíte chutný chlieb alebo pizzu. Mať na záhrade takéhoto pomocníka určite stojí za to.
Návod ako postupovať
- Začnite betónovými základmi, mali by byť veľmi pevné, lebo na nich postavíte ťažkú pec. Preto by mali byť hlboké 30 – 35 cm. Spevnite ich oceľovými tyčami s hrúbkou 10 – 12 mm.
- Steny udiarne by mali byť z materiálu, ktorý nekumuluje teplo. Potraviny by inak stvrdli a zhoreli a nebolo by možné získať nízku teplotu, ktorá je potrebná pri údení. Na obrázku sú použité najlacnejšie červené tehly, ale môžu byť použité aj keramické tehly. Srdce pece musí byť postavené naopak z materiálu, ktorý kumuluje teplo. Môže ísť o hlinené tehly alebo špeciálne ohňuvzdorné hlinené tehly. Spevňujeme ich špeciálnym spojivom, ktoré je taktiež ohňuvzdorné.
- Ďalším krokom je tvorba prekladu. Najjednoduchšie je vytvoriť ho z betónu. Najskôr vytvorte hranice z drevených latiek, potom spevnenie z oceľových tyčí a napokon ich zalejte betónom. Nezabudnite urobiť v peci na pizzu komín.
- Komíny by mali byť vyrobené z kovových trubíc, čo je aj najjednoduchší spôsob ich výroby. Na obrázku sú komíny stavané z tehál, v tom prípade je však postup zložitejší a musia byť zvnútra ošetrené špeciálnymi prípravkami. Každý komín by mal mať priemer aspoň 15 cm, aby cez neho dobre unikal dym.
- Postavíme aj druhý komín, vedúci z udiarne.
- V udiarni je potrebné pripevniť tyče, na ktoré pohodlne zavesíme háky. Tie nesmú byť pripevnené na pevno, aby sme mohli mäso zvesiť podľa potreby.
- Celú konštrukciu omietneme, namaľujeme a doplníme o kovové dvierka.
Pec, udiareň, gril v jednom
Zdroj / Pec, udiareň, gril: instructables