Sú miesta, ktorým nevenujeme tak veľkú pozornosť pri upratovaní našej domácnosti, aká by bola potrebná. V týchto prípadoch nejde o estetický problém, táto špina ktorá je usadená tak, že ju často krát nevidíme môže byť nebezpečná, keďže obsahuje škodlivé plesne a baktérie.
Vodovodné kohútiky
Kohútiky, ktorých súčasťou je perlátor vody je vhodné približne každé dva mesiace rozobrať, vložiť na 15 minút do octu a všetky súčasti jemne očistiť malou nepotrebnou zubnou kefkou.
Úchytky, madlá, kľučky a vypínače
Množstvo mikróbov sa drží na miestach, ktoré pri upratovaní ľahko prehliadneme, no dennodenne sa ich dotýkame. Sú to madlá, úchytky na chladničke, kuchynskej linke, vypínače a splachovače wc. Očistíme ich bežným čistiacim prostriedkom, ktorý si nanesieme na handričku z mikrovlákna.
Horná plocha kuchynských liniek
Povedzme si pravdu, kam nevidíme a je to aj ťažšie prístupné, tomu pravidelnú pozornosť nevenujeme. No niekedy sa treba zaprieť, vyliezť na rebrík a jednoducho ten nepríjemný mastný prach zlikvidovať najlepšie odmasťovacím prostriedkom v kombinácii s horúcou vodou. A samozrejme, keď budeme hornú plochu liniek čistiť pravidelne, predídeme tak nánosom prachu a nečistôt.
Vaňa
Na dezinfekciu vane úplne postačí peroxid vodíka v spreji, žiadne prípravky ktoré obsahujú chlór a agresívne chemikálie nepotrebujeme. Najhoršie sú vane s vírivkou, keďže v rúrkach po kúpaní zostáva voda, v ktorej sa môžu ukladať plesne a baktérie, a následne sa dostať do vody, v ktorej sa kúpeme. Ideálne je po každom použití vaňu osušiť a pravidelne ju dezinfikovať.
Vnútro chladničky
Horúca voda a trochu jari nám pomôžu vyčistiť prostredie, ktoré tam vytvárajú zvyšky potravín i obchytané a umastené fľaštičky. Nakoľko tam uskladňujeme potraviny, nie je vhodné používať silné čistiace prostriedky.
Kuchynský drez
Tejto časti domácnosti je potrebné venovať svoju pozornosť denne. V dreze sa nachádzajú malé čiastočky jedla, ktoré sú nepretržite vo vlhkom prostredí, a to je rajom pre baktérie, preto ho umývame denne a dezinfikujeme ho raz, dva krát týždenne.
Steny okolo WC
Ak by ste sa na steny okolo wc pozreli UV svetlom, asi by ste boli veľmi prekvapení a chceli by ste ho vykachličkovať nanovo. To by však bolo časovo aj finančne náročné, jednoduchším riešením sú čistiace prostriedky s obsahom enzýmov, ktoré rozpustia organickú hmotu, tie necháme pár minút pôsobiť a zotrieme handričkou
Diaľkové ovládače
Toto sú verní spoločníci každého obyvateľa domácnosti, no málokto si uvedomuje, že sa ich dotýkame rukami znečistenými čímkoľvek, zdraví, chorí, pri jedení pochutín a iných lahôdok. Čistenie vatou namočenou v alkohole je správna voľba.
Vnútro pohára na zubné kefky
Ak máte kúpeľňu spojenú s toaletou, tak sa vám do nádob ktoré slúžia na uloženie zubných kefiek môžu pri splachovaní dostať čiastočky fekálií. Ideálne je nádobku raz za čas umyť v umývačke, ak to nie je možné, tak ju vydezinfikujeme.
Drevené dosky na krájanie
V domácnosti sa používajú na krájanie rôznych druhov potravín – od zeleniny, cez syry až po mäso. Práve preto sú kuchynské dosky veľmi dobrou živnou pôdou pre baktérie. Na zbavenie sa nečistôt je dobré použiť citrónovú šťavu, ocot alebo soľ. A je dobré používať dosky z tvrdého dreva.
Zdroj / Najšpinavšie miesta v domácnosti: Better Homes and Gardens