Fúkaná izolácia z recyklovaného papiera je cenovo dostupný a ekologický materiál. Nadšenci prírodného bývania túto izoláciu vnímajú ako alternatívnu novinku. V skutočnosti to zase nie je taká novinka a zďaleka sa nevyužíva len v ekologických drevostavbách.
Mýtus č. 1: Celulózová izolácia priťahuje plesne a ukrýva ploštice a myši a pod.
Kyselina boritá alebo Borax, ktoré sa pridávajú do papierovej izolácie potláčajú rast plesní a sú vysoko toxické pre hmyz a malé hlodavce.
Mýtus č. 2: Celulózová izolácia je pre ľudí toxická
Ak dokážete čítať noviny bez utrpenia, tak budete v poriadku aj s papierovou izoláciou Climatizer Plus. Kyselina boritá, ktorá sa pridáva ako spomaľovač horenia je bežný minerál a šesťkrát menej toxický ako obyčajná kuchynská soľ. Kyselina boritá je v skutočnosti aktívnou zložkou, ktorá sa nachádza v mnohých „voľnopredajných“ očných kvapkách! Celulózová izolácia je pre vás taká bezpečná, že ju EPA označuje ako nepríjemný prach a pre inštalatérov celulózy nevyžaduje žiadnu ochranu dýchania.
Mýtus č. 3: Celulózová izolácia zvyšuje nebezpečenstvo požiaru vo vašej domácnosti
V skutočnosti je opak pravdou. Celulózová izolácia aplikovaná vo vašom podkroví a stenách zvyšuje odolnosť vášho domu voči ohňu. Pravda, papier naozaj horí. Kým sa však z neho stane celulózová izolácia, papier prechádza chemickou úpravou (impregnácia Boraxom), ktorá zaistí jeho nehorľavosť. Už pri zahriatí na 180°C Borax uvoľňuje kryštalickú vodu a následne vytvára boraxovú sklovinu. Tá bráni šíreniu ohňa a vlastne pôsobí ako súčasť protipožiarnej ochrany. Zároveň izolácia bráni prúdeniu vzduchu.
Mýtus č. 4: Celulóza sa časom usadzuje a stráca svoju účinnosť
Fúkanie pneumatickou hadicou je veľmi obľúbený spôsob aplikácie celulózovej izolácie. Tam kam sa bežná izolácia ťažko dostáva, vločky celulózy dokonale zaplnia všetky drobné medzery a dutiny. Je dôležité, aby pri aplikácii celulózová hmota dosiahla správnu hustotu. Izolácia môže časom zosadnúť a jej funkcia bude ohrozená, čo je spôsobené neodborným fúkaním. Preto zvážte výber firmy, ktorú aplikáciou poveríte. Voľne uložená izolácia má prirodzenú klimatickú sedavosť 1 až 15% a nemá na účinnosť zásadný vplyv.
Mýtus č. 5: Keď prší, celulózová izolácia bude voňať ako mokré noviny
Samozrejme iba v prípade, ak vaša strecha zateká, tak vaša izolácia bude neustále vlhká a vy budete niekedy cítiť vôňu papierovej izolácie. Avšak ak vám strecha nezateká a myslíte si, že vlhkosť ju zničí resp. zníži jej funkčnosť, nemusíte sa obávať. Celulózové vlákno je tepelne takmer nevodivé a rosný bod je z hmoty izolácie úplne vytesnený. Takže, čo sa týka vlhkosti – tá neohrozí a nie je tu potrebná ani odvetrávacia medzera.