Moderná kuchyňa alebo jedáleň? Týchto 5 tipov vám uľahčí plánovanie!

Zariaďovanie novej kuchyne a jedálne je okamihom, ktorý netreba podceňovať. Viete, na aké rady staviť a na čo nezabudnúť?

1. Ergonómia vám zjednoduší život

Najčastejšie skloňovaným slovom pri navrhovaní kuchýň a pri vymýšľaní ich usporiadania, je určite ergonómia, ktorá ponúka praktickosť a prirodzenosť. Ak je kuchyňa zariadená ergonomicky, gazdinka má všetko logicky usporiadané, nemusí nič hľadať, ani robiť pohyby navyše. Ergonómia má jasné pravidlá a ich znalosť je prvým a veľmi dôležitým krokom k vytvoreniu funkčnej a pohodlnej kuchyne. Riešenie? Dbajte na vlastné potreby a určite si svoje priority.

2. Základom je zameranie priestoru

Mali by ste s čo najväčšou presnosťou zmerať pokiaľ možno všetky rozmery – výšku od zeme k stropu, šírku od steny k stene a tiež veľkosti všetkých výstupkov a výklenkov. Overte si, či sú všetky uhly pravé, v starších stavbách nejde o samozrejmosť. Pri nákrese pôdorysu kuchyne nezabudnite zakresliť všetky okná a dvere v miestnosti, vrátane naznačenia, kam sa otvárajú, zakreslite tiež rozvody vody, odpadu, elektriny a plynu v kuchyni, dôležitá je aj poloha existujúcich zásuviek a vypínačov.

3. Nepodceňujte pracovné zóny

Kuchyňu môžete rozdeliť podľa spôsobu využívania do troch základných zón: na zónu skladovania (chladnička + špajza), zónu umývania (drez + umývačka) a zónu varenia (sporák + rúry). Ich rozmiestnenie a vzdialenosť medzi nimi sa nazýva pracovný trojuholník. Kuchyňa musí byť navrhnutá tak, aby pohyb medzi jednotlivými zónami bol čo najpohodlnejší a najrýchlejší.

4. Aké kuchyne máte k dispozícii?

Tvar kuchyne je dôležitý. Lineárne kuchyne, kde sú usporiadané všetky pracovné zóny do jednej rady, sú vhodné do menších priestorov. Paralelné kuchyne patria medzi obľúbený typ, kuchyne do písmena L umožňujú vytvoriť ideálny trojuholník z jednotlivých zón. Kuchyňa do písmena U ponúka pre každú zónu jednu stranu a na nej veľa miesta.

5. Doprajte si miesto

Vždy je lepšie počítať s tým, že v kuchyni budú pracovať dvaja ľudia súčasne. Mala by mať dosť miesta, aby sa vedľa seba vošli dvaja ľudia, alebo aby sa mohli vzájomne obísť. Ak nemusíte stolovať v kuchyni, doprajte si priestor v jedálni. Tej by nemal chýbať priestranný jedálenský stôl a korešpondujúce stoličky. Dnes už nie je problém nájsť jedálenský nábytok v rôznych prevedeniach a štýloch. Skvelým spôsobom ako čiastočne oddeliť kuchyňu od zvyšku spoločenskej zóny bez toho, aby ste ju vizuálne narušili, je použitie sklenenej steny alebo sklobetónu. Ak však môžete, rozhodne stavte na dve osobitné izby – jedáleň a kuchyňu a tie zariaďte v štýle, ktorý najviac vyhovuje vašim nárokom a preferenciám.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov