20 dôvodov, prečo by ste melónové jadierka nemali nikdy vyhadzovať

Pokiaľ ide o melónové jadierka, ľudia sa delia do dvoch táborov – prvá skupina im nevenuje pozornosť a jednoducho ich zjedia, zatiaľ čo druhej skupine prekážajú, prehltli by ich iba ak omylom a poctivo ich po jednom vyberajú zo šťavnatej dužiny, alebo ich vypľúvajú. Pokiaľ sa zaraďujete k tejto druhej skupine, čítajte ďalej – melónové jadierka totiž nie sú len zbytočný odpad. Ponúkame vám dvadsať dôvodov, prečo by ste ich nemali vyhadzovať:

  1. Telo každého človeka potrebuje k svojmu fungovaniu aminokyseliny, no niektoré z nich nie je schopné produkovať, preto ich prijíma v potrave. Melónové jadierka obsahujú predovšetkým lyzín, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika a tvorbu kolagénu a arginín, ktorý urýchľuje metabolizmus a podporuje činnosť srdca.
  2. Sú zdrojom horčíka – 100 g melónových jadierok pokrýva celú dennú dávku horčíka, ktorú by mal človek prijať. Tento prvok pomáha pri udržovaní normálneho krvného tlaku a pôsobí upokojujúco.
  3. Obsahujú aj lykopén, ktorý pomáha udržiavať mladý vzhľad pleti a pôsobí ako prevencia rakoviny, najmä rakoviny prostaty a to tak, že dve lyžice sušených alebo na prášok rozomletých semienok zalejte pol litrom vriacej vody a do pol hodiny nápoj vypite, opakujte každý deň po dobu niekoľkých týždňov.
  4. Sú tiež bohatým zdrojom vitamínov B, ktoré prispievajú k udržaniu zdravého obehového, nervového a imunitného systému.
  5. Ak hrsť jadierok povaríte v litri vody približne 45 minút, pripravíte si tinktúru, ktorá podporuje liečbu cukrovky.
  6. Pomáhajú aj pri zotavovaní sa z choroby a posilňujú pamäť.
  7. Polovicu hmotnosti každého jadierka tvoria oleje obsahujúce omega-6 mastné kyseliny.
  8. Obzvlášť sušené jadierka obsahujú proteíny, ktoré sú dôležité pre rast a udržiavanie zdravých svalov, nechtov a pokožky.
  9. Čaj z melónových jadierok je prírodným diuretikom, preto prispievajú k detoxikácii a prečisteniu obličiek a eliminácii obličkových kameňov.
  10. Takýto čaj obsahuje aj veľké množstvo horčíka, ktorý pomáha stabilizovať zdravotný stav ľudí trpiacich ochoreniami srdca.
  11. Redukujú množstvo škodlivého LDL cholesterolu.
  12. Tuky obsiahnuté v melónových jadierkach udržiavajú pokožku hydratovanú, jemnú a vyživenú a sú prevenciou akné a iných ochorení kože.
  13. Vďaka antioxidantom je pokožka žiarivejšia, pôsobí mlado a napnuto – a to už iba pri konzumácii jednej hrste jadierok týždenne.
  14. Olej lisovaný za studena je používaný ako jeden zo základných esenciálnych olejov v prípravkoch pre bábätká. Hĺbkovo vyživuje pokožku, ale vďaka ľahkej štruktúre neupchávajú póry.
  15. Olej z jadierok je vhodný pre mastnú, zmiešanú aj suchú pokožku a ak ho budete používať na odličovanie, ľahko odstráni všetky nečistoty a prach, ktorý sa počas dňa zachytia na pokožke.
  16. Pôsobí priaznivo aj proti starnutiu pokožky, pretože udržiava jej elasticitu.
  17. Antioxidanty chránia pokožku pred rakovinou kože.
  18. Opražené jadierka obsahujú malé množstvo medi, ktorá podporuje produkciu melanínu, preto budú vaše vlasy lesklé a zachovajú si svoju farbu.
  19. Keďže olej zo semienok má ľahkú textúru, môžete ním ošetrovať rozštiepené končeky vlasov bez toho, aby ste ich zbytočne zaťažili.
  20. Jadierka pomleté na drobné kúsky sú vhodným pílingom na celé telo.

Recept na čaj z melónových jadierok

4 polievkové lyžice čerstvo pomletých jadierok zalejete 1,5 až 2 litrami vody alebo jedna čajová lyžička na jednu šálku vody a necháte 15 minút lúhovať. Čaj sa odporúča piť tri dni v týždni po dobu 3 týždňov.

Určite sa priaznivých zdravotných účinkov, ktoré melónové jadierka obsahujú nájde oveľa viac. Preto nie je na škodu, dať si raz za čas z nich čaj, primiešať ich do jedla alebo ich zjesť so sladkou dužinou, určite si tým nepoškodíte.

ZDIEĽAJ NA: