Dá sa doma vypestovať špongia? Áno, dá – LUFA!

S lufou ste sa už určite stretli – za pár eur si kúpite lufovú hubku na umývanie, papučky alebo rukavice. Na rozdiel od iných špongií nemusíte dlho premýšľať nad tým, ako sa vyrába. Lufa sa totiž nevyrába, ale pestuje! Poďte s nami poodhaliť jej tajomstvá.

Pôvod zázraku menom lufa

Lufa je tropická rastlina z čeľade tekvicovitých. Jej botanický názov je Lufa cylindrica a svoje korienky prvýkrát zakorenila v Egypte, Arábii a Indii. Rastie ako liana s blanitými tmavozelenými laločnatými listami a plodmi pripomínajúcimi uhorky. V Ázii a Afrike lufu pestujú ako zeleninu. Z dozretých plodov sa vyrábajú prírodné špongie na čistenie rôznych povrchov, ale aj na čistenie a píling ľudského tela. V Paraguaji rastie v podstate ako burina, preto tam skúšajú stavať domy z tohto materiálu, keďže je pre nich pomerne lacný. Okrem iných užitočných vlastností takto lufa bojuje aj proti chudobe.

Pestovanie lufy

Ide o ázijskú tropickú rastlinu, ktorá tu rastie celé storočia, ale vypestovať si ju môžete aj doma. V Čechách majú dokonca združenie pestovateliek lufy. Najviac sa jej darí pri plote, na ktorý sa upína alebo na plôtikoch, ktoré jej vybudujete z pletiva.

Jej semená sú čierne a majú tvrdú šupku, podobne ako melónové jadierka. Lufa má rada teplo, preto ju posaďte na naslnečnejšie miesto v záhrade. Je vhodné sadiť ju v období, keď vysádzate paradajky. Doprajte jej aj dostatočné množstvo vody. Podoprite ju malými rebríkmi alebo plôtikmi z pletiva. Po ôsmych týždňoch na nej začne rásť ovocie. Keď majú plody priemer 2,5 až 5 cm, môžete ich jesť. Podobajú sa veľmi jemnej cukete a najlepšie chutia ugrilované či už na panvici, alebo priamo na grile.

Plody lufy sú veľmi chutné, takže ich pravdepodobne budete chcieť zjesť všetky, ale ak to vydržíte, neskôr si poďakujete. Keď je ich hrúbka viac ako 5 cm, začne sa vo vnútri tvoriť špongia. Vtedy je ťažké zjesť ich, pretože sú tvrdšie. Nechajte ich prezrieť – získate nielen špongiu, ale aj semienka na budúci rok. Plod by ste mali nechať rásť čo najdlhšie, ideálne až do prvých mrazov alebo kým nezhnedne.

Lufa na tanieri

Plody lufy sa podobajú na šalátové uhorky a na cukety a presne tak aj chutia. Zbierať ich môžete keď sú hrubé ako mladé cukety – teda v priemere približne 4 centimetre. Na dotyk nesmú byť mäkké a mali by mať výraznú tmavozelenú farbu. Ak ich zasadíte koncom mája zbierať ich môžete už v júni. Mladú lufu môžete pokrájať do šalátov alebo si z nej pripraviť zeleninové rezance podobne ako z cukety. Skvelo však chutí aj tepelne upravená. Ak napríklad na panvici rozohrejete olej a na ňom zľahka opražíte lufu s trochou korenia a soli, pripravíte si ľahkú zeleninovú večeru. Na koniec ju môžete zaliať dvoma vajíčkami. Lahodnou delikatesou je aj grilovaná lufa, ktorá sa hodí ako zdravá príloha ku grilovanému mäsu.

Spracovanie prírodnej špongie

Vyzreté plody sa ponoria do nádob s prúdiacou vodou, ktorá naruší obaly lufy a pomôže vyplaviť semená a dužinu. Zostanú len pevné vlákna, ktoré sa nakoniec sušia a bielia na slniečku. V suchom stave je lufa tvrdá a drsná, ale po namočení do vody zmäkne. Potom sa cez ňu prevlečie šnúrka na zavesenie a prírodná špongia je hotová. Ak sa z nej vyrábajú napríklad papučky, je potrebné ďalšie spracovanie, aby nepichala a neškrabala. Ide vlastne o uhladenie jej vlákien do vodorovnej polohy.

Použitie a účinky lufy

Ak ju používate na umývanie a píling tela, môžete si vybrať, či ju použijete na sucho alebo v sprche. Suchý píling prekrví pokožku a dopraje jej radikálnu očistu, ale musíte lufu používať veľmi jemne, aby ste sa nepoškriabali. Keď ju namočíte do vody, úplne zmäkne a píling bude oveľa jemnejší – no výsledok stále skvelý! Je známe, že pomáha aj pri boji s celulitídou. V každom prípade vám dopomôže k jemnej a hebkej pokožke. Tú podporte ešte hydratačným krémom alebo olejom – napríklad kokosovým.

Lufa sa hodí aj pri starostlivosti o tvár, najmä pri aknóznej pleti. Nesmie však ísť o zapálené vyrážky, pretože by sme si ich mohli rozšíriť na celú tvár. Príjemná je tiež masáž lufou na chodidlách, kde si poradí so zhrubnutou kožou a nepríjemne suchými pätami. Potom si doprajte mastný krém a hrubé ponožky – do rána svoje nôžky ani nespoznáte.

Lufa vás jednoducho a rýchlo zbaví odumretých buniek, ale použiť ju môžete aj na umývanie domácnosti. Kvôli jej pílingovému efektu ju milujeme, ale na druhej strane, nábytok či auto by mohla aj poškriabať, preto ju voľte skôr na drsnejšie povrchy, alebo na vaňu, umývadlo či toaletu. Určite ju však nepoužívajte na povrchy, ktoré sú lakované.

Zdroj fotografií / Zázrak menom lufa © hometalk | hometalk

ZDIEĽAJ NA: