Kedy vertikutovať trávnik? Nestačí valec na prevzdušnenie trávnika?

Kvalitný a hustý trávnik. Po tom túži nejeden majiteľ či vášnivý záhradkár. Aby to tak bolo, nevyhnutná je pravidelná a poctivá starostlivosť. A nejde len o pravidelné kosenie trávy či hnojenie. Ďalším dôležitým krokom v starostlivosti o trávnik je nepochybne vertikutácia trávnika. Jednoduchšie povedané, prevzdušnenie trávnika, čo je procedúra, za ktorú vám trávnik určite „poďakuje“. Kedy vertikutovať trávnik? Čo k tomu potrebujete a aký je správny postup?

Čo je vertikutácia trávnika?

Často aj nesprávne pomenovaná slovom „vertikulácia“ predstavuje spôsob prevzdušňovania trávnika. Konkrétne sa jedná o odstraňovanie trávnikovej plsti, ktorá sa postupne usádza v okolí odnožovacej časti trávnika. Vďaka vertikutácii sa redukuje taktiež percento dvojklíčnolistových rastlín (burín) v tráve. Vertikutácia je jedným z procesov, ktorý spolu s kosením a hnojením predstavujú dôležité faktory pri snahe dopestovať krásny a zdravý trávnik. Dôležité je tiež správne načasovanie prevzdušňovania, aby bolo účinné. Dôležitý je tiež správny postup.

Výhody prevzdušňovania trávnika

A prečo vlastne trávnik vertikutovať? Trávnik bude vďaka tomuto procesu vitálnejší a zdravší. Konkrétnejšie? Vertikutáciou riedite hustotu trávnika (prevzdušňujete). K trávnatej ploche sa dostáva viac svetla, vďaka prevzdušneniu sa vlhkosť lepšie dostáva do zeme a neostáva v trávnatej plsti. Koreňový systém má tak k dispozícii väčší prísun živín. Súčasne sa trávnik mierne skracuje a odstraňujú sa oslabené steblá trávy. Na prevzdušňovanie sa používajú špeciálne stroje, tzv. vertikutátory, ktoré sa dostávajú k prízemnej vrstve trávnika – tú vertikálnym rezom odstraňujú a zberajú do zberného koša.

Aký vertikutátor si vybrať?

Voľba správneho zariadenia je pri prevzdušňovaní trávnika dôležitá. Vertikutátory vykonávajú vertikálny rez trávnika za pomoci špeciálnej sústavy nožov. Niekedy ide vyzerajú ako oceľové hviezdice, ktoré narúšajú prízemnú vrstvu trávnikovej plsti. Na trhu sú dostupné výkonné benzínové vertikutátory alebo primárne pre menšie trávnaté plochy vhodné elektrické vertikutátory. Nevýhodou elektrického vertikutátora s určitosťou je fakt, že vás limituje prívodný kábel. Oproti benzínovému pohonu sú tichšie a nenáročné na údržbu. Benzínové vertikutátory sú vhodné na väčšie trávnaté plochy, a to z hľadiska výkonu i odolnosti.

Vertikutátor na trávnik vyberajte podľa výmery plochy, na ktorej ho budete používať. Na základe tohto určenia sa následne odlišuje i výkon zariadení. Zvážte aj záber nožov, rovnako ako má kosačka šírku záberu, taktiež vertikutátor môže mať nože so záberovom 30 alebo až 50 cm. Nastaviteľná by mala byť výška – hĺbka vertikutácie od 2 až po 15 mm. Samozrejmosťou je aj dostatočne veľký zberný kôš.

Kedy vertikutovať trávnik

Pri bežných trávnikoch sa odporúča vertikutácia dvakrát do roka. Konkrétne na jar a na jeseň. Pozor však v prípade, že máte novovysadený trávnik. Vertikutácia by sa mala realizovať minimálne 2 až 3 roky od výsadby. Ak túto podmienku tráva spĺňa, prevzdušnenie by malo byť samozrejmosťou. Hĺbka vertikutácie by nemala byť viac ako 2 až 5 mm. Závisí od toho, ako pravidelne bola vertikutácia realizovaná v minulosti.

Jarná vertikutácia trávnika je vhodná v období od konca marca až do začiatku apríla. Dôležité je počasie, keďže v západnej časti Slovenska sa tráva v tomto období začína prebúdzať a zelenať. V severnejších regiónoch je možné začať s vertikutáciou v priebehu alebo koncom apríla. Pôda nesmie byť zamrznutá a hroziť by nemali žiadne ďalšie mrazy. Podstatou jarnej vertikutácie je odstránenie odumretých stebiel trávy po zime. Zberný kôš tak spravidla býva plnší.

Jesenná vertikutácia by mala prebiehať koncom augusta až začiatkom septembra. Problémom však nie je ani neskorší septembrový či októbrový termín. Trávnik by pred vertikutáciou nemal byť úplne vysušený. Zároveň by však nemal byť ani prehnane premočený.

Aký je postup vertikutácie trávnika?

Pred prevzdušňovaním je vhodné trávnik pokosiť, ideálne 2 až 3 dni pred vertikutáciou. Pohyb vertikutátora by mal byť plynulý, rovnako ako pri kosení. Žiadne miesta neprechádzajte zbytočne opakovane, ak áno, robte to krížovým spôsobom v dvoch smeroch. Hĺbka nožov by nemala byť viac ako 2 až 5 mm.

Po vertikutácii na jar je vhodné trávnik prihnojiť hnojivom s obsahom dusíka, ktorý podporuje rast a hustotu trávnika. Na jeseň je takteiž vhodné trávnik dohnojiť, napríklad hnojivo ms vyšším obsahom draslíka. V oboch prípadoch je možné na menej husté miesta dosiať osivo a doplniť vypadnutý trávnik. 2 až 3 dni od vertikutácia trávnik nekoste.

Zdroj foto: Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov