Fajčenie škodí zdraviu – a nie je to len chytľavý refrén z piesne, ale holý fakt. Môže vás doviesť až na smrteľnú posteľ, kvôli infarktu, rakovine, mozgovej príhode alebo uduseniu. Ak sa rozhodnete s touto závislosťou zatočiť, potrebujete plán ako poraziť chuť na cigaretu a ako sa vyhnúť spúšťačom tejto chute. Zapálite si, keď cítite stres? Alebo je to spolu s kávou váš ranný rituál? Ak napokon skončíte pri starom známom konštatovaní – na niečo zomrieť musím – možno vás presvedčí nasledujúci pohľad do budúcnosti. Toto všetko sa zmení k lepšiemu, keď si už nezapálite žiadnu cigaretu.
Po 1 hodine
Už po dvadsiatich minútach sa zníži srdcový tep a vráti sa do normálu. Pomaly klesá krvný tlak a zlepšuje sa prekrvenie tela.
Po 12 hodinách
Cigarety obsahujú toxíny ako napríklad oxid uhoľnatý, ktorý sa nachádza v cigaretovom dyme. Tento plyn môže vážne poškodiť zdravie a dokonca zapríčiniť úmrtie. Zabraňuje totiž kyslíku dostať sa do krvi a do pľúc. Fajčiar sa môže takto nenápadne zadusiť. Už po dvanástich hodinách bez cigarety sa telo zbaví oxidu uhoľnatého.
Po 1 dni
Zníži sa riziko infarktu, hladina cholesterolu a pravdepodobnosť mozgovej príhody. Rozpúšťajú sa krvné zrazeniny a ďalej klesá krvný tlak.
Po 2 dňoch
Fajčenie poškodzuje nervové zakončenia zodpovedné za chuť a čuch. Už po dvoch dňoch môžete pocítiť intenzívnejšie chute a pachy.
Po 3 dňoch
Množstvo nikotínu v tele bývalého fajčiara sa znižuje. Hoci je to zdraviu prospešný stav, je prítomná únava, náladovosť, bolesť hlavy, túžba po fajčení a podráždenosť.
Po 1 mesiaci
Tak málo stačí na to, aby sa zlepšil stav pľúc. Liečia sa a zvyšuje sa ich kapacita. Môže vymiznúť kašeľ a dýchanie sa prehlbuje. Zlepší sa aj kondícia a zvládanie kardio-cvičení.
Po 1-3 mesiacoch
V nasledujúcich mesiacoch sa zlepšuje prekrvenie organizmu.
Po 9 mesiacoch
Pľúca sú takmer v poriadku. Ľahšie sa čistia a preto sa objavuje menej infekcií a zlepšuje sa imunita.
Po 1 roku
Riziko srdcovo-cievnych ochorení sa zmenší o polovicu. Počas nasledujúceho roka sa bude ešte viac znižovať.
Po 5 rokoch
Cievy, žily a vlásočnice sa opäť rozširujú a je menšia pravdepodobnosť ich upchatia a mozgovej príhody.
Po 10 rokoch
Pravdepodobnosť vzniku rakoviny pľúc, ktorá by mala fatálny dopad, je o polovicu nižšia ako u fajčiarov. Taktiež sa znižuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny úst, hrdla alebo pankreasu.
Po 15 rokoch
Pravdepodobnosť rozvoja srdcovo-cievnych ochorení je rovnaká ako u nefajčiarov. Podobne riziko vzniku rakoviny pankreasu je rovnaké ako u nefajčiarov.
Po 20 rokoch
Po dvadsiatich rokoch je telo fajčiara takmer navlas rovnaké ako telo nefajčiara a rozvoj spomínaných chorôb nie je omnoho pravdepodobnejší ako u nefajčiarov. Telo sa zregenerovalo a funguje naplno.
Zdroj / Čo sa stane s vašim telom, keď prestanete fajčiť: medicalnewstoday
Foto: pixabay.com