Väčšina rodičov prihlasuje svoje deti do umeleckých škôl, aby si v období dospievania osvojili aspoň základy v hre na hudobný nástroj. Nie všetci však mali počas detstva takúto príležitosť a možno to chcú zmeniť. Kalimba a jej jednoduchý princíp hrania je ideálny nástroj pre začiatočníkov. Čo všetko je špecifické pre tento zaujímavý hudobný nástroj?
Zoznámte sa s kalimbou
Kalimba, netradične prezývaná aj „palcový klavír“ je malý hudobný nástroj juhoafrického pôvodu. Jej predchodca sa nazýva Mbira – má až 3000 ročnú históriu, ktorá sa začala v Zimbabwe. Výrazný zvuk kalimby zaujal aj veľa významných hudobníkov z celého sveta, ktorí s ňou vystupujú aj v dnešnej dobe. Začať hrať na kalimbe nie je ťažké, no treba zabezpečiť, aby verzia ktorú budete mať v rukách splnila všetky esenciálne požiadavky.
Typy kalimby
Kalimba má tri základné typy prevedení. Prvá je 17 klávesová, druhá má 15 kláves a tretia sa nazýva Celeste kalimba, s jasnými vysokými tónmi, ktoré v porovnaní s ostatnými modelmi znejú jemnejšie – skoro ako hracia skrinka. Tradičná verzia tohto hudobného nástroja sa vyrába z juhoafrického dreva zo stromu Kiaat. Medzi alternatívne možnosti materiálu patrí smrek, bambus, kokosový orech, či santalové drevo.
Ako má znieť dobrá kalimba?
Či už ste skúsený skladateľ, alebo začiatočník s vášňou pre hudbu, je dôležité pochopiť, ako by mala kalimba znieť aby nepôsobila rušivo. Hroty, ktoré na kalimbe rezonujú, musia byť jasne počuteľné a bez falošných tónov, aby neovplyvnili súlad celého nástroja. Správne naladenie pomôže predísť obavám laikov, že nie sú schopní naučiť sa na kalimbu hrať. Problém je pravdepodobne v ladení, dá sa vyriešiť a preto nie je dôvod strácať motiváciu v cvičení.
Pri niektorých hudobných nástrojoch je podstatné vyriešiť otázku dĺžky nechtov. Nie, nejde o estetickú funkciu, ale veľmi účelovú. Napríklad gitaristi potrebujú vypestované nechty len na jednej ruke, aby zvuk pri brnkaní strún vyznel jasne a živo.
Klaviristi musia mať čo možno najkratšiu dĺžku, aby im dlhé nechty nesťažovali rýchle pohyby prstov po klávesoch, ale tiež nevytvárali nepríjemné zvuky klepkania. Pokiaľ ide o kalimbu, nechty na palcoch môžu byť mierne vypestované, aby brnkanie po klávesoch bolo ľahšie a zvuk pôsobil jemnejšie.