Jeseň je najštedrejším obdobím cez rok. Ponúka nám mnoho darov vo forme plodov, lístia či klasov. Ponúkame vám DIY inšpirácie ako dostať bohatú jeseň domov. Oživte váš interiér, či exteriér týmito jesennými vencami. Pani Príroda si pre nás pripravila naozaj rôzne druhy „materiálu“ – vetvičky so šípkami, gaštany, žalude, šišky, kukuricu, machovky a rôzne tvary lístia. Toto sú jesenné vence, s ktorými určite inšpirujete nejednu susedu.
1. Veniec zo šípok
Popri sušeniu šípok na vynikajúci čaj sa môžete realizovať a spraviť si z nich aj takýto nádherný veniec, ktorý môže symbolizovať napr. zdravie v rodine. Autorkou tohto šípkového venca je pani Alí Chovancová, ktorej tvorbu a diela ostatných tvoriliek môžete nájsť aj na fejsbúkovej stránke Tvořivé večery v kavárně ZaHRAda.
Postup je následovný:
- odcvaknete si vetvičky šípok, ktoré budú približne 10 cm dlhé,
- zviažete ich do malých kytičiek tenkým drôtom,
- pripravené kytičky tak postupne viažete na kruh z pevného drôtu (viažu sa ako klasický veniec – postupným prekrývaním).
Poznámka: Najlepším spôsobom je použiť drôt. Polystyrén, či slamený korpus sa veľmi neodporúča!
zdroj / Jesenné vence: facebook
2. Veniec z gaštanov
Ako vidíte na obrázkoch, gaštanové figúrky nie sú jediné, čo sa dá z gaštanov vyrobiť. Komu sa nepáči hnedý gaštanový veniec, a má rád adrenalín, alebo už si zvykol na dopichané ruky pri šípkach, tak si môže nazbierať ešte nedozreté s ostnatými tobolkami a vyrobiť krásny zelený. Autorkou tohto venca je tvorilka Mari.
Postup
- samotnej tvorbe tohto venca predchádza prechádzka parkom spojená so zberom gaštanov (predpokladám, že korpus, stuhu resp. kusy starej látky a tavnú lepiacu pištoľ máte dom:a),
- polystyrénový alebo slamený veniec omotáme s látkou a postupne naň lepíme gaštany, nakoniec môžeme ozdobiť stuhou, tak ako je to v koláži.
zdroj: patchwork-ateliermari
3. Veniec zo žaluďov
Postup je ten istý ako pri gaštanovom venci. Žalude môžete použiť s čiapočkami alebo bez nich. Veniec je možné ešte prelakovať, alebo nafarbiť, môžete ho ešte dozdobiť buď stuhou, lístím či nejakým kvetom. Nie je vylúčená ani kombinácia gaštanov a žaluďov.
4. Veniec z kukurice
Postup ku kukuričnému vencu:
- odporúčam vybrať približne rovnako dlhé a rôznofarebné suché kukurice,
- opatrne vytiahnite šupky (šúpolie) tak, aby smerovali priamo z vrcholkoch šúľkov,
- predtým než začnete lepiť, uistite sa, že Vám kukurice pekne vyjdú na veniec – premerajte si to! (aby sa nestalo, že ostane viditeľná medzera do ktorej sa už posledná kukurica nevmestí),
- myslím, že pri tomto bude lepšie použiť nejaký slamený veniec s rovnejším povrchom, na ktorom bude väčšia plocha na lepenie, tak aby kukurice lepšie držali,
- veniec môžete, nemusíte omotať napr. s vrecovinou a postupne začnete lepiť kukuričky rôznych farieb.
5. Veniec z kukuričného šúpolia
Tento veniec vyzerá fantasticky a vôbec, kto by povedal, že aj šúpolie s kukurice sa dá okrem pletenia využiť aj na veniec. Postup myslíme, že nie je potrebné vysvetľovať.
6. Veniec z machovky
Postup k venčeku z kvetov machovky robí každý svojím spôsobom, niekto lepí na prútený veniec, iný zas pletie vetvičky okolo drôteného kruhu. Je to len na Vás aký systém Vám vyhovuje. Osobne si myslím, že lepenie nie je pri tomto venci najvhodnejšie.
zdroj / Jesenné vence: etsy
7. Veniec z lístia
Lístie je kapitola sama o sebe a ponúka rôznorodosť v tvaroch, farbách, vôni, či pevnosti. Čo sa týka tvorby vencov z lístia, tak sa tu naskytujú neobmedzené možnosti ako pripevniť lístie na veniec. Môžete sa inšpirovať predchádzajúcimi metódami. Ak chcete skúsiť niečo iné ako je na obrázku, skúste si spraviť ružičky z listov, ktoré predtým než začnete obtáčať namočíte do vody, aby sa vám nelámali. Ružičky prikladáte z vonkajšej strany a zároveň ich omotávate drôtom.
8. Veniec z klasov obilia
Ak použijete slamený základ venca, postačí jednotlivé klasy obilia do základu povpichovať. Všetky ostatné metódy ako lepenie klasov alebo viazanie klasov drôtom k vencu budú trochu náročnejšie ako na čas tak aj cenovo.