Je vždy nevyhnutné, aby si bábätko po kŕmení odgrglo?

Každá mamička vie, že po kojení alebo kŕmení umelým mliekom si má bábätko odgrgnúť. Ale je to vždy naozaj nevyhnutné? Kedy teda môžete nechať bábätko bez odgrgnutia?

Pokiaľ novorodenec papá pahltne, čiže počujete, ako výrazne pregĺga, jeho odgrgnutie po kojení či kŕmení z fľaštičky zrejme potrebné bude. Ale, keď je veľmi unavené, papá pomaly a zaspí, tak nie je vhodné ho budiť. Stačí, keď ho opatrne položíte na bok a podopriete tak, aby v tejto polohe v pokoji spalo. Bábätko aj v spánku, keď potrebuje, dokáže si odgrgnúť. Je však potrebné dbať na to, aby naozaj spalo v tejto polohe. Môže sa totiž stať, že pri odgrgnutí môže pustiť von aj trochu mlieka.

Kojenie novorodenca

Kojenie je pre bábätko spôsob, ako môže najpohodlnejšie zaspať. Dieťa pri pomalom satí v pokoji trávi. A keď vidíte, že už sa mu nehýbe briadka, uvoľní lícne svaly a niekedy sa mimovoľne usmeje viete, že už spokojne napapané spinká a vtedy ho uložíte a sledujete, či nepotrebuje vašu pomoc pri odgrgnutí.

Samozrejme pozorovaním svojho bábätka každá matka zistí, kedy si potrebuje „uľaviť“. Väčšinou je odgrgnutie po kojení potrebné. Novorodenci sa ešte veľmi nehýbu, preto im musíte pomôcť nahromadený vzduch z tráviaceho traktu dostať von, pretože plyny môžu spôsobiť problém s nafukovaním bolesťami bruška.

Kŕmenie umelým mliekom

Nie každá mamička má tú možnosť kojiť tak dlho ako by chcela, preto využíva možnosť kŕmenia umelým mliekom. V dnešnej dobe má na výber veľký sortiment fľaštičiek, ktoré majú špeciálny cumlík, ktorý zabraňuje prehĺtaniu vzduchu behom kŕmenia. Princíp je však rovnaký ako pri kojení. Ak papá pahltne je nevyhnutné, aby si odgrglo. Pokiaľ papá pomaly a zaspí, tak je pre bábätko nepohodlné ho budiť a natriasať. Pri kŕmení z fľaštičky je však viac pravdepodobné, že bude piť rýchlejšie ako pri kojení a napije sa viac mliečka.

Ako správne nechať novorodenca odgrgnúť po kojení či kŕmení z fľaštičky?

Už malé dievčatká, ktoré sa hrali s bábikami, robili s nimi „rituál“ kŕmenia. Opatrne si ich zobrali do náručia, nakŕmili a potom si bábiku preložili cez rameno. Podopreli a hladkali krúžením po chrbátiku, alebo jemne po ňom potľapkávali. A práve tento postup odgrgnutia bábätka je pre mamičky najpohodlnejší a pre bábätko najefektívnejší.

Niektorí novorodenci často trpia kolikami pri kŕmení. Čiže vzduch sa nahromadí v brušku a dieťatku spôsobí bolesti. Vtedy je bábätko nepokojné a plače. Pri kolikách bábätku pomáha masáž bruška krúživými pohybmi v protismere hodinových ručičiek.

Pri odgrgnutí sa stáva, že novorodenec pustí aj trochu mlieka na vaše rameno. To je však v poriadku. Je prirodzené, že nadbytok potravy zo svojho malého žalúdku vyvracia von.

Pokiaľ dieťa pri kojení alebo kŕmení z fľašky je pahltne, je dobré zistiť príčinu. Napríklad, či je  pri kojení dobré prisaté, či nie je nejako obmedzované pri satí, alebo či nebude lepšie mu dávať mlieko častejšie, ale v menších dávkach. Tým sa budete vyvarovať veľkému „nahltaniu“ vzduchu a ľahšiemu odgrgnutiu.

Dieťa matke dáva najavo svoje potreby a iné to nie je ani pri odgrgnutí. Ak pri dojčení zaspí a odgrgnutie potrebuje, buď sa pomrví a odgrgne si bez pomoci, alebo sa preberie a vtedy mu pomôžete vy.

Mamička chce mať spokojné bábätko a každé bábätko impulzívne dáva najavo, keď potrebuje pomoc matky. Táto harmónia a dobré pozorovanie bábätka je pre ňu nielen dobrou školou, ale vytvára to medzi ňou a dieťaťom neuveriteľné puto.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov