V indickej ajurvéde, ale i bežnej kuchyni, je ghí maslo považované nielen za zdravú potravinu, ale dokonca za liek a za elixír života. Robia ho vždy z mlieka posvätného zvieraťa – kravy – preto je toto maslo používané aj pri mnohých náboženských obradoch, svadbách či pohreboch. Tradícia dokonca hovorí, že z masla ghí sa rodili synovia legendárneho kráľa Kuru. Svoju celosvetovú slávu získalo najmä preto, že skvelo chutí a telu neškodí natoľko ako obyčajné maslo, práve naopak, prospieva mu. Jeho názov znie pre našinca exoticky, no rýchlo pochopí, že ide „iba“ o prepustené maslo, teda maslo zbavené všetkých netukových zložiek. Možno vás však prekvapí, že naše staré mamy takto maslo upravovali celé desaťročia pred nami, teda nejde o žiaden módny výstrelok a snahu preberať zvyky iných kultúr. Robili to najmä preto, že prepustené maslo sa len tak ľahko neskazí, v chlade vydrží oveľa dlhšie ako obyčajné maslo a znesie aj vyššie teploty, preto na ňom babičky rady vyprážali.
Vedecky overené
Dnes sú pozitívne účinky masla ghí vedecky potvrdené. Obsahuje vápnik, horčík, fluorid a fosfor, ktoré sú dôležité pre zdravé kosti a zuby, zinok podporujúci rast a kvalitu vlasov a nechtov, ale aj iné stopové prvky podstatné pre chod nášho tela, ako draslík a selén. Nájdete v ňom omega 3 a 6 mastné kyseliny, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyprodukovať, hoci sú dôležité pre správne fungovanie srdca, primeraný krvný tlak a pôsobia protizápalovo. Niektoré štúdie ich dokonca pokladajú za prevenciu cukrovky. Obsahuje tiež vitamíny A, E, K, B12, betakarotén a kyselinu listovú.
Blahodárne účinky
- posilňuje obranyschopnosť organizmu,
- upokojuje nervový systém,
- zlepšuje pravidelnú stolicu,
- podporuje a urýchľuje trávenie,
- znižuje cholesterol,
- podporuje činnosť mozgu a pamäť,
- znižuje vysoký krvný tlak,
- je vhodné používať ho pri predispozícii pre srdcovocievne ochorenia,
- je možné použiť ho aj ako masť pri kožných problémoch ako je psoriáza alebo popáleniny.
Ako si ho pripraviť doma
- Zoznam ingrediencií je veľmi krátky, budete potrebovať iba obyčajné maslo, v ideálnom prípade bio maslo s minimálnym obsahom mliečneho tuku 80%.
- V hrnci s dvojitým dnom alebo vo vodnom kúpeli maslo pri nízkej teplote rozpustíte. Keď bude horúce, začne sa z neho uvoľňovať voda a mliečne bielkoviny v podobe peny, ktorú je potrebné pomocou lyžičky zbierať.
- Približne po hodine varenia by sa mali bielkoviny úplne oddeliť a padnúť na dno hrnca. Vtedy maslo odstavte z ohňa a počkajte, kým sa všetky biele čiastočky usadia na dno a na hladinu.
- Z hladiny ich pozbierajte a kým je maslo tekuté, prelejte ho cez sitko, no v ideálnom prípade cez gázu, ktorá je husto tkaná, teda zachytí všetky bielkoviny.
- Hotové maslo ghí nechajte stuhnúť a skladujte v chladničke. Usadeninu na dne hrnca a tiež penu, ktorú ste počas topenia zbierali môžete použiť pri príprave buchiet alebo iného pečiva.
Ghí maslo vo vašej kuchyni
Môžete ho natrieť na chlieb alebo iné pečivo, orestovať na ňom zeleninu, ale i vyprážať a používať ho pri pečení, a to najmä mäsa, zeleniny a zemiakov. Je teda vhodné do teplej i studenej kuchyne.
Prečo je lepšie ako obyčajné maslo
- neobsahuje látky, ktoré spôsobujú alergie a intoleranciu,
- neprepaľuje sa ako klasické maslo,
- má jemnejšiu chuť a arómu,
- môže sa skladovať pri izbovej teplote,
- má dlhšiu trvanlivosť,
- je ľahko stráviteľné a podporuje činnosť tráviaceho systému.
Ozvláštnite jeho chuť
Ghí maslo môžete znova rozpustiť a pridať k nemu voňavé bylinky. Najjednoduchšie je vložiť doňho kúsky chilli, chvíľu spolu zohrievať a potom precediť. Jeho domovine – Indii – sa priblížite keď k nemu pridáte už namiešané indické korenie, alebo si pripravíte vlastnú zmes. Môžete použiť klinčeky, kurkumu, karí, kajanské korenie, škoricu, muškátový oriešok, mletú papriku a koriander, množstvá prispôsobte podľa vlastnej chuti. Ak do rozpusteného ghí pridáte oregano, bazalku a tymián, rýchlo si privodíte klasické chute a vône Talianska. Našinec určite ocení cesnakové maslo ghí – cesnak s ním chvíľu zohrievajte na ohni a potom preceďte, alebo zmiešajte pretlačený cesnak s maslom a potierajte ním hrianky, langoše, či iné dobroty.
Zdroj / Prepustené ghí maslo: freshdesignpedia | kitchenette