Nová nádej v boji proti plastovému zamoreniu? Vedci náhodou objavili enzým, ktorý rozkladá plasty

Ekológovia nás na plast upozorňujú už niekoľko desaťročí. Je ho príliš veľa, rozkladá sa príliš pomaly, ale jeho pomerne dobrá odolnosť v pomere s nízkou cenou z neho robí jeden z najpoužívanejších materiálov. Od oblečenia, cez balenie jedla, až po hračky a nábytok – obklopuje nás kam sa len pozrieme. A hoci začínajú silnieť hnutia bojujúce za menej odpadu, ekologickejšie oblečenie, recykláciu plastu a zákony zakazujúce používanie jednorazových plastových obalov, stále je pre nás obrovským problémom, pred ktorým si nemôžeme zatvárať oči.

Foto: Jennifer Lavers

Nádejou je látka, ktorá dokáže „zjesť“ plasty, čím by výrazne pomohla pri probléme znečistenia našej planéty. Je založená na enzýme, teda biologickom katalyzátore, ktorý bol objavený u baktérií žijúcich v japonskom recyklačnom centre. Nazvali ho PETase (teda petáza), pretože primárne rozkladá plastové fľaše. Jeho najväčšou devízou je schopnosť urýchliť prirodzený rozklad plastu, ktorý by inak trval stovky rokov.

Foto: Dennis Schroeder/NREL

Plasty sú notoricky známe kvôli svojej odolnosti voči prírodným živlom. PETase bol objavený v podstate náhodou, keď profesor John McGeehan a jeho kolegovia skúmali vyššie spomenuté baktérie. Enzým mimo ich tela pracuje rýchlejšie. Baktérie produkovali túto látku na rozkladanie prírodných polymérov, ktoré sa nachádzajú v ochranných obaloch rastlinných pletív. Nie je teda plne optimalizovaný na umelo vytvorené vlákna – a práve táto optimalizácia je najnovšou úlohou vedeckých tímov z celého sveta. Čím viac urýchlia činnosť PETase, tým rýchlejšie sa zníži objem plastového odpadu vo svete.

Foto: Stefan Venter/UPIX Photography

Plasty rozkladajúci enzým PETase

Zdroj / Vedci náhodou objavili enzým PETase rozkladajúci plasty: theguardian

ZDIEĽAJ NA: