Pri jablčnom octe je dôležité dbať na kvalitu. Najlepší je organický a nepasterizovaný, u nás však môže byť celkom ťažké taký nájsť. Jeho domáca výroba je však jednoduchá a finančne nenáročná, takže si ju môže dovoliť každý, kto má trochu trpezlivosti.
V tomto článku Vám podrobnejšie opíšeme dve odlišné spôsoby výroby.
Metóda č. 1
Pri tejto metóde sa na výrobu používajú v podstate zvyšky jabĺk, čiže šupky či jadrá. Je to praktické riešenie, pri ktorom si môžete pochutnať na jabĺčkach a zároveň si vyrobiť svoj vlastný ocot. Celý proces výroby trvá asi dva mesiace.
Budeme potrebovať:
- Nádobu so širokým hrdlom (poprípade väčšiu misu)
- Šupky a jadrá z organických jabĺk
- Tenkú látku na prikrytie a ochranu pred hmyzom
Postup
- Necháme zvyšky jabĺk na vzduchu, až pokým nechytia hnedastú farbu.
- V takomto stave ich dáme do pripravenej nádoby a zalejeme vodou. Ak chceme, môžeme v priebehu ďalších dní z jabĺk ešte doplniť, no v takom prípade nádobu nesmieme zaliať až po okraj, aby na ne ostalo miesto.
- Prikryjeme látkou a uložíme na tmavé a teplé miesto.
- Po pár dňoch obsah nádoby začne hustnúť a na povrchu sa vytvorí šedastý kal. V takom prípade už nič nepridávame a necháme približne mesiac kvasiť.
- Po mesiaci môžeme ochutnať a keď sa nám bude pozdávať, zvyšky jabĺk odstránime a hotový ocot jednoducho prelejeme do fľaše.
Metóda č. 2
Na túto metódu budeme potrebovať celé jablká a proces trvá približne 7 mesiacov.
Budeme potrebovať:
- 10 celých organických jabĺk
- Menšiu a väčšiu sklenú misu
- Tenkú látku na prikrytie
Postup
- Jablká umyjeme a nakrájame na štvrtinky. Ak chceme, môžeme ich aj ošúpať. Opäť necháme na vzduchu, až pokým nezhnednú.
- Vložíme do menšej misy a zalejeme vodou.
- Prikryjeme látkou a 6 mesiacov necháme na tmavom a teplom mieste.
- Po 6 mesiacoch si môžeme všimnúť totožný šedý zákal ako pri prvej metóde. Prefiltrujeme do väčšej misy a necháme kvasiť ešte asi 4-6 týždňov. Ocot je, samozrejme, stále prikrytý.
Zdroj / Domáci jablčný ocot: thehealthyeatingsite
Maria Vagovicova