Maslo môžete vyrobiť z akýchkoľvek orechov, keďže ich podstatnou zložkou je olej a mandle nie sú výnimkou. Nebudete na to potrebovať žiadne špeciálne vybavenie. Na mandľové maslo vám postačí kuchynský robot a mandle.
Základný postup prípravy masla je jednoduchý:
- Mandle vložíte do kuchynského robota (food processora) a mixujete.
- Po chvíli mixér vypnete, zoškrabete väčšie kúsky mandlí, ktoré ostali po bokoch nádoby a mixujete ďalej.
- Tento postup opakujete dovtedy, kým nedosiahnete vytúženú konzistenciu.
- Hotové maslo skladujte v uzavretej nádobe v chladničke.
Voliteľné kroky:
- Pre výraznejšiu chuť odporúčame mandle pred samotným mixovaním rovnomerne rozložiť na pečiacim papierom vystlaný plech a vložiť do rúry vyhriatej na 150°C na 7 minút, vypnúť rúru a nechať ich ešte 7-8 minút (mali by byť ľahko opražené a voňavé, dávajte pozor aby sa vám nepripiekli).
- Napokon mandle z plechu zosypte a pred mixovaním ich nechajte vychladnúť.
- Ak preferujete raw verziu, vložte ich iba tak do processora. Ak chcete trochu experimentovať, tak ich aj osoľte, čím si pripravíte maslo z mandlí naslano.
Mandľové maslo s kúskami mandlí
Rovnako ako arašidové maslo, aj mandľové maslo môže mať jemnú štruktúru, alebo ho môžete obohatiť o väčšie, chrumkavé kúsky. Jednoducho pomeľte mandle a primiešajte ich do hotového masla.
Mandľové maslo s príchuťou
Pridaním rozličných superpotravín, ako napríklad chia semienok, môžete zvýšiť nutričnú hodnotu masla. Neuškodí mu ani kakao, škorica, vanilka, kokosový olej, ľanové semienka alebo stévia, javorový či agáve sirup na osladenie.
Mandľové maslo chutí skvelo samo o sebe, natreté na chlieb alebo s ovocím. Stačí ak nakrájate jablko na mesiačiky a tie potriete maslom. Môžete ho pridať aj na uvarenú ovsenú alebo pohánkovú kašu na raňajky či desiatu, alebo ním ochutiť sušienky, ozdobiť cupcaky či naplniť croissanty pre návštevy. No dá sa využiť dokonca aj na dressingy či dipy. A ak ho budete po večeroch vyjedať z chladničky lyžičkou, my to na vás určite neprezradíme.
zk