Viete, že vzduch vo vnútri bytu môže byť desaťkrát až stokrát viac znečistený ako vzduch vonku? Nie všetci si to uvedomujeme, ale silné znečistenie domáceho ovzdušia spôsobujú chemické čistiace prípravky a ich jedovaté výpary.
Iste ste už neraz počuli, že napríklad obyčajný ocot má vynikajúce čistiace vlastnosti, a pritom nezaťažuje životné prostredie – ani ovzdušie, ani odpadové vody. Lenže väčšina z nás dá zrejme prednosť sviežej citrónovej vôni pred nepríjemným zápachom octu.
Octové čistiace prípravky s príjemnou vôňou
Podľa nasledujúcich receptov si môžete doma pripraviť čistiaci prípravok, ktorý bude spĺňať oboje. Hoci je na báze octu, vďaka aromatickým prísadám vonia rozhodne lepšie a zachováva si skvelé čistiace a antibakteriálne účinky.
Okrem toho je ocot veľmi lacný, a aj keď ho obohatíme o ovocnú, bylinkovú či korenistú vôňu, kúpime taký prírodný čistiaci prostriedok doslova za pár eur.
Je pravda, že tieto arómy octový pach úplne neodstránia. Keď prípravok nastriekate na čistený povrch, ucítite ocot. Akonáhle však uschne, octový zápach sa vytratí a vôňa zostáva.
Octové prostriedky sú takmer univerzálne, nemôžeme ich používať iba na granit, mramor a ďalšie porézne kamenné povrchy. Kyselina ich totiž môže zničiť.
Pripravte si
Suroviny:
- destilovaný biely ocot,
- citrusovú kôru,
- bylinky,
- korenie vcelku (nie mleté).
Voliteľné prísady:
- extrakty (vanilkový či mandľový) pre dodanie sladších vôní,
- esenciálne oleje (ak chceme ešte viac potlačiť pach octu).
Vybavenie:
- poháre alebo iné uzatvárateľnej nádoby,
- nádoby s rozprašovačom,
- lievik,
- cedidlo.
Citrusová kôra
Citrusová kôra dodá prostriedku nielen príjemnú vôňu, ale vďaka olejom, ktoré obsahuje, zosilňuje jeho čistiace prostriedky. Na prípravu prostriedku jej budeme potrebovať veľké množstvo, takže je dobré kôru z citrusov skladovať v chladničke do tej doby, než budeme mať dostatočné množstvo.
Z kôry by sme mali dôkladne odstrániť všetky zvyšky dužiny, aby sme prípravok nekontaminovali lepkavými ovocnými šťavami.
4 prírodné citrusové čistiace prostriedky
Korenený pomarančový prostriedok
Do veľkého pohára alebo inej nádoby vložíme niekoľko paličiek škorice a hrsť celých klinčekov. Potom ju naplníme pomarančovou kôrou a zalejeme dostatočným množstvom octu. Pohár uzavrieme a necháme stáť aspoň 2 týždne (až 1 mesiac). Je dobré nádobu popísať – napísať na ňu presné zloženie, množstvo použitých ingrediencií a dátum. Zaznamenané zloženie nám potom v budúcnosti pomôže, až budeme chcieť vyrobiť ďalšiu dávku a budete chcieť zloženie treba pozmeniť. U ďalších variantov postupujeme rovnako.
Prostriedok s citrónovou kôrou a rozmarínom
Pohár naplníme citrónovou kôrou a pridáme niekoľko vetvičiek rozmarínu. Tiež môžeme pridať vanilkový extrakt.
Limetkový prostriedok s tymiánom
Pohár naplníme limetkovou kôrou a pridáme niekoľko vetvičiek tymiánu.
Grapefruitový prostriedok s mätou
Pohár naplníme kôrou z grapefruitu a pridáme mätové vetvičky (tiež môžeme použiť mätový esenciálny olej).
Upozornenie:
Vetvičky ihličnanov, ktoré sa výborne hodia na výrobu domácich aromatických zmesí, sa na octové prípravky vôbec nehodia. Kombinácia octu a ihličnatých vetvičiek je úplne príšerná!
Po dvoch týždňoch lúhovania budú poháre vyzerať asi takto:
Na pohľad moc pekné nebudú, ale budú príjemne voňať. Ocot sa lúhovaním trochu sfarbí.
Potom zmes precedíme do čistých pohárov a uzavrieme viečkom. Označíme dátum výroby. Prostriedok vydrží celý rok. K upratovaniu nepoužívame koncentrát, vždy ho zriedime vodou.
Čistiace prípravky precedíme a naplníme do čistých pohárov.
Pred použitím nalejeme do fľaše s rozprašovačom tretinu aromatizovaného octu a dve tretiny vody. Potom môžeme pridať ešte niekoľko kvapiek esenciálnych olejov, aby sme vôňu zvýraznili.
Domáce čistiace prostriedky
Skvelý nápad aj ako darček
Zdroj / Domáce čistiace prostriedky: theyummylife