Stavebný materiál z plastových fliaš? Veru áno, je ťažké predstaviť si, že by sa fľaša z odpadu vyrovnala starej dobrej tehle, ak je však fľaša naplnená zmesou hliny a slamy, alebo pieskom, je rovnako pevná ako tehla a môžeme ju smelo používať. Navyše so sebou prináša zopár nečakaných výhod. Projekt stavby z „odpadu“ bol uskutočnený ako vypracovanie zadania v rámci vysokoškolských seminárov. Autor tejto inovatívnej idey je Andreas Froese, zakladateľ ECO-TECu, ktorý rozbehol viac ako 50 ecofriendly projektov v Hondurase, Kolumbii a Bolívii, spolupracuje s Govt, Non-Govt, a vyhral mnoho medzinárodných environmentálnych súťaží. Hlavné novinky, ktoré priniesol do sveta ekológie je využitie plastových fliaš pri stavbách a tiež budovanie vodných nádrží z PET fliaš.
Stavanie z fliaš je efektívne riešenie, pomocou ktorého recyklujeme plast. Oproti tehlám a iným konštrukčným materiálom majú niekoľko výhod:
- Sú lacné – ide v podstate o odpad.
- Neštiepia sa, nelámu sa a nie sú krehké ako tehly.
- Viac na sebe unesú – nakoľko sa neštiepia a nelámu.
- Sú bioklimatické.
- Dajú sa opakovane používať.
- Potrebujeme ich menej, ako v prípade bežného konštrukčného materiálu.
- Jednoduché stavanie.
- Ide o „zelené“ eko riešenie.
Keď si predstavíme čas, ktorý je potrebný na výrobu tehly, na jej zmiešanie, vypálenie a tiež množstvo dreva, ktoré pri jej pálení zhorí, rýchlo zistíme, že výroba tehál nie energeticky ani časovo efektívna, a to najmä v porovnaní s plastovými fľašami. Vďaka tomu tiež redukujeme znečisťovanie ovzdušia, ktoré vzniká pri pálení tehál, rovnako ako nadmernú tvorbu tepla v cementárňach.
PET fľaše vydržia viac ako 300 rokov, čo je dlhšie ako samotný cement, ktorý sa používa na ich spájanie do stien.
Na fotografii vidíme ekologický dom v Hondurase. Na jeho stavbu bolo použitých približne 8,000 PET fliaš, čím sa vyčistil odpad z 12 kubických metrov v miestnej skládke.
Na dome tiež vidíme živú zelenú strechu, ktorá je nielen estetická, ale izoluje dom lepšie ako bežné strechy, čím znižuje náklady na klimatizáciu aj na kúrenie. Zároveň je omnoho lacnejšia, ako bežné strechy. Keď strecha po daždi zmokne, váži niekoľko ton, no PET fľaše ju napriek tomu dokážu udržať.
A ako to vlastne funguje?
- Prvým krokom je nazbierať čo najviac fliaš, nemusia mať rovnaký objem.
- Potrebujete tiež piesok, čím jemnejší, tým lepšie.
- Fľaše naplníme pieskom, zavrieme a zaistíme uzáver – zmesou zeme, hliny, dreveného prachu, ktorý vzniká pri pílení a trochy cementu.
- Najskôr zhotovíme piliere, minimálne tri.
- Z cementu vytvoríme základ, do ktorého naukladáme fľaše tak, aby vrchnáky smerovali von a celá fľaša smerovala smerom k centrálnemu bodu piliera.
- Vezmeme si špagát a obviažeme ho okolo hrdla fľaše, potom okolo susednej fľaše a takto postupujeme ďalej.
- Potom vyplníme medzery medzi fľašami cementom, môžeme použiť aj odpad zo stavieb – polámané škridle, tehly a podobne.
- Keď je základ hotový, pokračujeme vrstvením ďalších fliaš a vypĺňaním medzier cementom.
- Podobne postupujeme pri akomkoľvek tvare – v prípade rovných stien, oblúkov, arkád a podobne. Základom je vždy navrstviť cement a prvú vrstvu fliaš, na ktorej stoja ostatné fľaše.
Ako postaviť dom z plastových fliaš
Tento spôsob stavania je vhodný v akýchkoľvek klimatických podmienkach, pretože piesok vo fľašiach absorbuje teplo. Zaručujú zadržiavanie tepla bez akýchkoľvek prídavných materiálov, a to nielen na južných stenách domu. Tým udržiavajú teplotu domu na konštantnej úrovni, vhodnej pre bežný život. Výhodou je i to, že potrubia v takýchto domoch nikdy nezamrznú a to ani keď vonkajšia teplota klesne pod nulu. Doslova vysávajú teplo z vonkajšieho prostredia a ak vo vnútri klesne teplota, izby ju získajú naspäť zo stien. Priemerná teplota sa bude v akomkoľvek prostredí pohybovať okolo 18-20°C.
Zdroj / Dom z plastových fliaš © nav.sparx pre instructables