Diamantové maľovanie: Skrášlite si steny interiéru vlastným DIY projektom. Viete, čo budete potrebovať?

Počas dlhého obdobia karantén, ktoré nás sprevádzalo posledné roky, boli mnohí ľudia nútení nájsť si nové zaujímavé koníčky, ktoré by ich napĺňali. Jedným z nich by mohlo byť aj diamantové maľovanie. Práve to sa čoraz viac dostáva na výslnie a teší sa veľkej obľube. Čo to je a aké pomôcky k tomu budete potrebovať?

Objavte čaro diamantového maľovania a pretavte svoj vlastnoručne zhotovený výtvor na atraktívnu nástennú dekoráciu.

Technika diamantového maľovania

Diamantové maľovanie je relatívne nová forma umenia, založená na podobnom princípe ako  maľovanie podľa čísel. Vďaka systematickému umiestňovaniu živicových kamienkov, resp. “diamantov” na samolepiaci podklad dokážete vytvoriť komplexný obraz.

Plátno obsahuje označenie (symboly a čísla), ktoré vám napovie, aká farba má byť na dané miesto vložená. Výsledkom je potom žiarivé 3D alebo 5D umelecké dielo, ktoré môžete hrdo vystaviť na stenách svojho interiéru. Je to naozaj jednoduchá a návyková aktivita. Diamantové maľovanie si zamilujete.

Pomôcky a materiál

Začať s touto činnosťou a vytvoriť si nové hobby nie je vôbec náročné. Väčšina predajcov ponúka pripravené sady na diamantové maľovanie, ktoré obsahujú všetko, čo budete potrebovať.

Súčasťou balenia zvyčajne je:

  • potlačené plátno pokryté lepiacou fóliou,
  • diamantové pero na aplikáciu kamienkov,
  • súprava vrecúšok s diamantmi,
  • vosk na nalepenie,
  • návod (legenda s kódmi) a predloha.

Tip: Ak chcete svoj obraz neskôr použiť ako nástennú dekoráciu, hľadajte možnosť napnutia plátna na rám. Inak dostanete plátno len zrolované.

Dodatočné nástroje

Kúpiť si môžete aj iné pomocné nástroje, ako napríklad LED lupu alebo svietiacu elektronickú podložku. Podsvietením plátna môžete dosiahnuť lepšiu presnosť pri lepení kamienkov a zmierniť únavu očí. Môžete si tiež zaobstarať: organizéry na skladovanie diamantov, svietiace perá, misky, lieviky na zosypanie, zarovnávač alebo valček na fixáciu.

Diamantové maľovanie krok za krokom

  1. Zrolované plátno bez rámu by ste mali vyrovnať, aby vám jeho zahnutie neskôr nespôsobilo problémy (odlepovanie kamienkov). Plátno vystrite na pevný podklad a položte naň na niekoľko hodín alebo na noc ťažký predmet, napr. knihy.
  2. Plátno po narovnaní položte na pracovnú plochu (ideálne na svetelnú podložku) a odlepte časť ochrannej fólie, aby ste mohli začať pracovať. Pozor, neodlepte ju z celej plochy (na plátno by sa mohol nachytať prach a iné nečistoty). Ak ste praváci, odporúčame začať z ľavého okraja.
  3. Použite legendu s kódmi na ľavej strane plátna a priraďte jednotlivé symboly a čísla k príslušným farebným kamienkom.
  4. Zopár kamienkov vysypte do pomocnej misky a jemne potraste tak, aby diamanty “sadli” rovnou stranou dole. Budú sa tak jednoduchšie vyberať.
  5. Namočte pero do vosku, aby bola jeho špička vyplnená (nie je potrebné to robiť pred každým naberaním). Kamienky sa tak bez problémov na pero prilepia a jednoducho ich umiestnite na priestor na plátne.

Tip: Zložitosť motívu prispôsobte svojim zručnostiam. Začnite s jednoduchšou tematikou a neskôr sa môžete odhodlať na diamantové maľovanie zvierat, prírody alebo diel slávnych maliarov.

Prínos diamantového maľovania

Diamantové maľovanie nie je len taká hocijaká zábavka. Okrem toho, že svoje hotové dielo môžete vystaviť druhým na obdiv a oživiť fádne steny v obývačke, táto technika so sebou prináša benefity aj pre duševné zdravie. Je to istá forma terapie, ktorá pomáha:

  • redukovať stres a úzkosť,
  • potlačiť negatívne myšlienky do úzadia – sústredenosť na prítomný okamih,
  • zvyšovať hladinu dopamínu – hormónu šťastia,
  • uvoľniť myseľ a zlepšiť koncentráciu.

Diamantové maľovanie pre deti tiež pomáha rozvíjať a systematicky precvičovať ich vrodenú tvorivosť a kreativitu. Zároveň posilňuje schopnosť cielene ísť za vytýčenou úlohou a riešiť problémy a prekážky – schopnosť, ktorú potrebuje každý jedinec, aby si poradil v každodenných situáciách.

Zdroj obrázkov: Vymalujsisam.sk

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov