Počas sezóny zavárania sa vám zíde niekoľko užitočných tipov, ktoré vám túto užitočnú, no dá sa povedať aj kreatívnu činnosť, uľahčia. Bez ohľadu na to, či máte so zaváraním nejaké skúsenosti, alebo nie, tieto triky a rady určite oceníte.
1. Dbajte na čistotu
Pri zaváraní je veľmi dôležité dodržiavať hygienu. Ak si nedáte pozor a niečo zanedbáte, môže sa vám pokaziť celá várka zaváranín. Začnite tým, že poriadne umyjete všetky poháre. Použite na to saponát na riad a potom ich dôkladne opláchnite horúcou vodou. Ak chcete čistiť poháre v umývačke riadu, použite iba krátky program a nepridávajte prípravok na leštenie. Dbajte na to, aby ste pri zaváraní mali čisté ruky, povrchy a všetky pomôcky.
2. Používajte čerstvé suroviny
Vždy zavárajte potraviny v deň, kedy ste ich nazbierali – prípadne o deň neskôr. Snažte sa čo najviac skrátiť čas medzi zberom a zaváraním. Po čase totiž suroviny strácajú svoju pevnú štruktúru. Ak nemáte možnosť nazbierať si suroviny, môžete si zavariť potraviny z trhu alebo supermarketu. Keďže na zaváranie treba väčšie množstvo, oplatí sa vám nakúpiť ich v akciových cenách. Pozrite si napríklad aktuálne zľavy v Tescu, kde nájdete čerstvé ovocie a zeleninu domáceho pôvodu a dokonca aj sklenené zaváraninové poháre v akcii. Nemusíte tak behať hore-dole po obchodoch, ale všetko budete mať pohodlne poruke na jednom mieste. Nehovoriac o tom, že supermarkety Tesco sú dnes strategicky veľmi dobre rozmiestnené, čiže je pravdepodobné, že ani z vášho bývania to nebudete mať do najbližšej pobočky príliš ďaleko.
Mimochodom, pokiaľ náhodou nestihnete zavariť všetko nazbierané ovocie, usušte ho a prichystajte si tak zdravý snack na dlhé zimné večery.
3. Odstráňte hnilé plody
Predtým, ako sa pustíte do zavárania, dôkladne vytrieďte všetky plody. Nikdy nezavárajte tie, ktoré sú pokazené alebo napadnuté škodcami. Ak zavárate ovocie s vodnatou štruktúrou (napr. jahody, maliny), je lepšie poškodené plody úplne vyhodiť, pretože sa v nich pleseň rýchlo šíri. Ak sa však chystáte zavárať tvrdšie plody, stačí ak odrežete časť, ktorá je pokazená, a zvyšok zavaríte.
4. Ovoňajte vrchnáky
Ak ste viečka v minulosti už použili na zaváranie potravín, ako je napríklad domáca čalamáda alebo lečo, mohla sa na ne preniesť aróma. Preto ich najskôr ovoňajte a odložte bokom tie, ktoré zapáchajú.
5. Starostlivo odmerajte prísady
Tento tip by ste mali dodržiavať najmä v prípade, že ešte nemáte so zaváraním veľa skúseností. Vždy si dôkladne odvážte a odmerajte všetky prísady a dodržiavajte pokyny v recepte.
6. Nepreplňujte poháre
Preplnenie zaváraninového pohára sa neodporúča z jedného praktického dôvodu. Zelenina a ovocie by sa pri servírovaní len veľmi ťažko vyberali z takéhoto pohára. Okrem toho, na pasterizáciu vplýva aj cirkulácia nálevu, a preto by ste mali v pohároch nechať dostatok priestoru na voľný pohyb zeleniny či ovocia.
7. Pridajte citrón
Už sa vám niekedy stalo, že vám jablká alebo hrušky po zaváraní nepekne zhnedli? Tento problém vám pomôže vyriešiť citrón. Stačí, keď ním ovocie pred zavarením trochu pokvapkáte. Takto si jablká a hrušky zachovajú sviežu farbu a vitamíny.
8. Varené zaváraniny lejte do pohárov horúce
Ak pripravujete džem, kečup, sirup, lečo alebo akúkoľvek omáčku, je nevyhnutné, aby ste ich naliali do pohárov horúce. Keby ste tak neurobili, mohli by sa potraviny v zime pokaziť.
9. Nádoby poriadne utesnite
Po naložení ovocia alebo zeleniny do pohárov sa pokúste viečko čo najlepšie utesniť. Následne si korektné utesnenie overte tak, že obrátite pohár dnom hore. Ak začne šťava z nádoby vytekať alebo sa na povrchu vytvárajú bublinky, znamená to, že je zle utesnená.
10. Zaváraniny vždy označujte
Na každý pohár uveďte názov ovocia a dátum, kedy ste danú zaváraninu pripravili. Vďaka týmto praktickým štítkom budete mať v svojich zaváraninách lepší prehľad. Predídete tak tomu, že sa pokazia, pretože budete vedieť, ktoré treba jesť skôr.
Zdroj ilustračného obrázka: pixabay.com