Deti sú pre nás vzácny dar, preto ich chceme chrániť a opatrovať ako v bavlnke. Nevyhnutne však príde chvíľa, kedy sa budú musieť od nás odpútať a my by sme im nemali brániť v ceste za samostatnosťou – hoci aj v takých jednoduchých veciach ako cestovať osamote alebo hovoriť sám za seba. Týchto 10 vecí by ste rozhodne nemali robiť…
1. Hovoriť za dieťa
Začína sa to nenápadne, keď sa dospelí prihovárajú dieťatku, ktoré ešte nevie hovoriť. Na otázku „Ako sa voláš?“ šťastná mamina odpovedá: „To je Janko.“ Bolo by však vhodné skončiť s týmto zvykom hneď ako sa dieťa naučí rozprávať. Napriek tomu rodičia neprestávajú hovoriť v mene svojich detí… V obchode, doma, v škole – jednoducho všade.
A ako to dopadne? Deťom nedáme šancu, aby hovorili sami za seba. Ak dieťa potrebuje našu pomoc pri odpovedi, nemali by sme ho nechať, aby sa trápilo. Ale ak vie čo má povedať, nehovorme zaňho.
Ako to napraviť? Nabudúce keď budete chcieť hovoriť v mene svojho dieťaťa, zastavte sa. Nechajte ho, nech hovorí samo.
2. Byť priateľom dieťaťa
Mnoho rodičov chce byť pre svoje dieťa najlepším priateľom a nechce, aby malo dieťa pred nimi tajnosti. Je to pochopiteľné, ale pozrime sa na to trochu pozornejšie. Kto je náš priateľ? Je to osoba, s ktorou sme na rovnakej úrovni a môžeme jej všetko povedať.
Rodičia majú inú úlohu – starať sa o deti a milovať ich. Nie je potrebné snažiť sa o blízke priateľstvo. Nechajme deti, aby si hľadali kamarátov vo svojom veku. My tu pre nich sme, pretože ich ľúbime a podporujeme.
Ako to napraviť? Netúžte po príliš blízkom vzťahu so svojím dieťaťom. Naučte sa navzájom podporovať a rešpektovať.
3. Chcieť vs. potrebovať
Veľmi dobre vieme, že brokolica je zdravšia ako cukríky a že nové topánky sú užitočnejšie ako bábiky. Preto deťom vnucujeme (niekedy otvorene, inokedy v skrytosti), čo by mali chcieť. Je to ako v tom vtipe: „Mami, som hladný?“ „Nie, je ti zima a chceš ísť dnu.“
K čomu to vedie? Potláčame „ja“ nášho dieťaťa, jeho priania a jeho ciele. Takéto veci z nich robia bezbranné obete, alebo rebelov zaujatých voči všetkým.
Ako to vyriešiť? Snažte sa rozlišovať medzi prianiami a potrebami dieťaťa. Ak ho chcete naučit nejaké dobré zvyky, nerobte to násilne, ale pokojne trvajte na svojom.
4. Prílišná snaha pomáhať deťom
Dvoj a trojročné deti sa dokážu samé obliekať, umývať poháre a vložiť špinavé prádlo do práčky. Navyše, v tomto veku to ešte chcú robiť. A čo robíme my? Obliekame ich pomaly do tej chvíle, kým sa nechystajú vydávať a ženiť. Hovoríme, že to vedia urobiť aj sami, ale kŕmime ich, nenecháme ich, aby robili veci samostatne a nedovolíme im experimentovať. Neskôr sme prekvapení, že pubertiaci majú neupratané izby alebo nám nechcú pomáhať v domácnosti.
Čo s tým? Od útleho veku nechajte deti robiť všetko čo zvládnu. Naučíte ich tak samostatnosti.
5. Vyberať, čo sa im páči
Často sa snažíme preniesť na naše deti náš hudobný vkus, vnútiť im obľúbené knihy, alebo štýl obliekania. Robíme to s dobrým úmyslom, ale narúšame tak individualitu dieťaťa. v mnohých prípadoch to vedie k protestom, kedy dieťa robí pravý opak toho, čo chceme.
Ako to napraviť? Naďalej počúvajte svoju obľúbenú hudbu a choďte na filmy, ktoré chcete pozerať. Diskutujte o svojich obľúbencoch s dieťaťom, ale nenúťte im ich.
6. Počítať ich peniaze
V živote každého dieťaťa príde chvíľa, keď dostane svoje prvé vreckové. Nemali by sme zasahovať do toho, čo s nimi urobia (pokiaľ to neškodí im samým) alebo snažiť sa zistiť, koľko si ušetrili. Najhoršie čo môžeme urobiť je skontrolovať im vrecká a peňaženky. Takto zabijeme ich dôveru. Naozaj záleží na tom, koľko vaša dcéra alebo váš syn ušetrili? Skúste ich skôr inšpirovať, aby si sporili na niečo, po čom veľmi túžia.
Ako to napraviť? Naučte deti ako byť finančne úspešné a nechajte ich, aby si s nimi robili čo chcú.
7. Vyberať ich hobby a záujmy
Maminy túžia po tom, aby ich dcéry hrali na husle a trikrát do týždňa ich vozia na hodiny hudby. Oteckovia zase chcú, aby ich synovia hrali každú sobotu futbal. Spoločne navyše ponúkajú deťom svoje vlastné hobby a záujmy.
Ako to napraviť? Buďme trpezliví a pozorujme svoje deti. Všímajme si, k čomu prirodzene inklinujú. Pýtajme sa ich, čo sa im páči a nechajme ich rozvíjať sa v tomto smere.
8. Brať úspech dieťaťa ako svoj vlastný úspech
Aj vy máte na Instagrame niekoľko mamičiek, ktoré pod milými fotkami píšu čo „jedli“ alebo že „sa učia chodiť“ a podobne? Samozrejme, svoje deti milujú a podporujú, ale v skutočnosti nejde o ich úspechy a míľniky… Kto je to vlastne „my“?
Keď deti vyrastú, je to ešte komplikovanejšie. Mama a otec hovoria o úspechoch v škole či v práci, akoby to bolo niečo, čo oni umožnili, a teda je to ich úspech. Netreba hovoriť, že to deti neznášajú.
Ako to napraviť? Tešte sa z úspechov svojich detí, ale nezamieňajte si ich za svoje vlastné.
9. Vyberanie darčekov
Keď už dieťa vie hovoriť, má právo vybrať si svoje darčeky. Nemusí to byť tričko alebo edukatívna hračka. Samozrejme, nie vždy dostanú to, po čom túžia. Dôležitejšie je umožniť im vybrať si, rozhodovať sa a znášať dôsledky. Tieto schopnosti ocenia aj v dospelosti.
Ako to napraviť? Nechajte svoje dieťa vybrať si, čo chce.
10. Zasahovať do ich života
Platí to najmä pre rodičov teenagerov. Deti majú svojich priateľov a zažívajú prvé rande… Je to normálne a úplne prirodzené. Výsluch zo strany rodičov ich iba otrávi a vedie to ich k uzavretosti. Mnohé deti by sa pri tom zverili aj s osobnejšími informáciami, ak by sa cítili pri rodičoch bezpečne.
Ako to napraviť? Namiesto vypočúvania doprajte deťom súkromie. Nepýtajte sa priveľa, ak sa nechcú podeliť o detaily. A, samozrejme, nečítajte si tajne ich správy.
Zdroj / 10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pre svoje deti: brightside