Kúrenie drevom je asi ten najklasickejší spôsob výroby tepla, aký si dokážete predstaviť. Funguje na chate aj v rodinnom dome. Pritom rôzne národy vo svete poznajú viacero ďalších možností, ako sa zohriať. A pôvod niektorých palív vás možno prekvapí.
Na Slovensku je kúrenie drevom veľmi obľúbené. Niektoré domácnosti sa k nemu po rokoch vracajú a iné s ním úplne začínajú. Aj keď si príprava dreva vyžaduje trochu práce, ide o spoľahlivý a cenovo priaznivý spôsob vykurovania. Navyše moderné kotly na tuhé palivá vám dokážu obsluhu výrazne uľahčiť.
Pohodlné kúrenie drevom
S čím môžete počítať? Napríklad s tým, že kotol na drevo sa dá pripojiť k Wi-Fi sieti a vy tak ovládate vykurovanie pomocou aplikácie. Užitočná je aj signalizácia míňajúceho sa paliva, ktorá vám v správnom momente pripomenie, že máte ísť priložiť. A ak si zadovážite snímač vonkajšej teploty, môžete sa spoľahnúť, že kotol sám podľa počasia prispôsobí intenzitu kúrenia.
Pelety sú budúcnosť
Malé valčeky peliet síce vznikajú z dreva, používajú sa však úplne inak. Najväčší rozdiel je v automatickej prevádzke kotla, pri ktorej nemusíte ručne prikladať alebo udržiavať oheň. Ako je to možné? Kotol na pelety zvládne samočinné zapálenie paliva a hlavne plynulé dopĺňanie.
Kým je vo veľkom zásobníku dostatok peliet, neustále sa v správnom množstve dopravujú na rošt horáka. Kotol tak jednoducho udržiava požadovanú teplotu. Obvykle raz za 5 až 7 dní je nevyhnutné doplniť objem zásobníka a ďalej sa nemusíte o nič starať.
Ovládanie cez internet, mobil alebo pomocou snímača vonkajšej teploty je pre kvalitný kotol na pevné palivo samozrejmosťou.
Palivo vo svete
Čo je bežné pre nás, je inde vo svete vzácne. Nielen certifikované pelety, ale aj obyčajné drevo môžu byť pre iné národy nedostupné. A tak si museli nájsť iné zdroje, ktoré im zaistia teplo alebo oheň na varenie. To palivo je často trus zvierat, ktorý sa v danej krajine hojne vyskytuje. Musia to však byť druhy živiace sa trávou alebo bylinami.
Nie je prekvapenie, že v Indii ide často o kravy, ktoré sú v tejto krajine posvätné. Ženy na vidieku aj v dnešnej dobe miešajú kravský trus so senom a takého bochníky sušia na slnku. Vďaka tomu vzniká veľmi spoľahlivé palivo na prikladanie do ohňa. Používa sa na varenie alebo aj pri rôznych náboženských rituáloch.
Overené storočiami aj internetom
V médiách sa dokonca objavili správy, že sušené kravské bochníky si môžu Indovia objednávať na internete s dodávkou až do domu. Inzeráty sú na veľkých predajných serveroch typu Amazon či eBay a obyvatelia miest si nechávajú toto palivo posielať z vidieka. Niektorí obchodníci ponúkajú navyše množstevné zľavy alebo darčekové balenie.
V afrických krajinách sa teší veľkej obľube ťaví trus. Ten údajne obsahuje tak málo vody, že nemusí ani vysychať a okamžite sa môže pridávať do ohňa.
Aj obyvatelia Tibetu, Nepálu alebo Mongolska využívajú zvierací trus po generácie. V ich prípade ide hlavne o jaky, rohaté zvieratá, ktorá konzumujú trávu na horských lúkach, kosodrevinu a lišajníky. Jačí trus slúži nielen ako spoľahlivé palivo do pece, ale aj na zatepľovanie domov. Usušenými plátkami sa obkladajú steny pre lepšiu izoláciu.
Zásoba uhlia sa zmenšuje
O prírodnom pôvode trusu nemusíme pochybovať a drevo aj pelety sú považované za obnoviteľný zdroj energie s nulovou uhlíkovou stopou. Naproti tomu často využívané čierne alebo hnedé uhlie má z pohľadu ekológov horšiu bilanciu. Uhlie vznikalo stovky miliónov rokov z dreva, ktoré sa pre nedostatok kyslíka kompletne nerozložilo. Jeho celosvetová zásoba sa však tenší, a ťažba bude čím ďalej náročnejšia.
Ak pre kotol na tuhé palivo preferujete uhlie, zamerajte sa na emisnú triedu. Čím vyššia emisná trieda, tým je kotol účinnejší a aj ekologickejší. Preto voľte kotly, ktoré spĺňajú 4. alebo 5. triedu.
Zdroj fotografií: Shutterstock