Energetická kríza nahradila tú, ktorú spôsobila pred niekoľkými rokmi pandémia koronavírusu. Neustále meniace sa ceny elektriny a jej obmedzené zdroje donútili spoločnosť hľadať alternatívu, ktorou by sme sa vyhli nechceným a veľmi nepríjemným scenárom. Ako veľmi výhodné riešenie sa ukazujú solárne alebo fotovoltické panely, ktoré zachytávajú slnečnú energiu pomocou fotovoltických článkov a následne ju premieňajú na elektrickú energiu.
Ak sa preto aj vy chcete zbaviť závislosti od vysokých cien elektrickej energie, fotovoltika je mimoriadne efektívne riešenie.
Ako solárne panely fungujú?
Solárne fotovoltické články pozostávajú z polovodičových prvkov, ktoré premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu. Výsledný jednosmerný prúd sa potom transformuje na striedavý, takže ho možno použiť v domácnosti alebo napájať do verejnej elektrickej siete. Teoreticky možný výkon fotovoltického systému sa udáva v kWp (kilowatt peak).
Vďaka tejto dôkladne premyslenej technológii sa panely stávajú unikátnym riešením nielen pre klasické rodinné domy, ale aj bytové domy v meste pod odbornou správou bytových domov.
Najlepšie na celom systéme je, že už 8 m2 panelov dokáže pokryť priemernú ročnú spotrebu elektriny jedného člena v domácnosti.
Dôležitá je správna inštalácia fotovoltiky
Aby bol efekt výroby elektrickej energie zo slnka naozaj vysoký, je potrebné, aby celému procesu predchádzal kompletný energetický audit budovy a aktuálnych rozvodov elektrickej siete nehnuteľnosti, o ktorý sa najlepšie postará skúsený energetický audítor.
Tým to ani zďaleka nekončí. Pre efektívne fungovanie a využitie fotovoltických panelov je potrebné aj ich vhodné umiestnenie na budove. Vysoké stromy, budovy v okolí, a iné prekážky môžu vytvárať nevhodné tiene a fotovoltike vo vytváraní a ukladaní elektrickej energie brániť.
Aby ste tomu predišli, vždy so zakúpeným systémom zvážte aj odbornú inštaláciu fotovoltiky. Profesionáli vedia najlepšie, kde a v akých podmienkach solárne panely fungujú najlepšie. Postarajú sa o ich správne napojenie a záruku v podobe niekoľkých rokov životnosti.
Zdroj obrázka: Diyana Dimitrova/Shutterstock.com