Odkedy sme ako ľudstvo opustili jaskyne, vývoj nášho bývania sa zdá byť nezastaviteľný. Menia sa materiály, funkcie budov a človek si myslí, že ho už nič nemôže prekvapiť. A potom narazí na ľudí, ktorí bývajú na strome, v starom lietadle, prerobia si sanitku na domček na kolesách… Alebo zabudujú dva staré vagóny priamo do svojho domu!
Tento bláznivý nápad dostala dvojica zamilovaných ľudí. Mark Stepniak a Vanessa Stallbaum sa zoznámili vo vlaku, prvú spoločnú dovolenku prežili vo vlaku z Berlína do Kazachstanu a potom sa obaja oddali Markovmu snu – túžil vo vlaku dokonca aj bývať! Na internete našli inzerát, v ktorom predávali dva vyradené švajčiarské poštové vagóny z roku 1974 a 1975. Vozne samozrejme neboli v bezchybnom stave. Opravovali ich v dielni v meste Mönchengladbach. Mladý pár zatiaľ hľadal dostatočne rozsiahly pozemok a odvážneho architekta. A ako to už býva, museli vystáť mnoho radov na rozličných úradoch, kým dostali povolenie postaviť svoj vysnívaný domov.
Pozemok nemohli vyberať v obytnej ani v priemyselnej časti mesta. Nakoniec sa im podarilo nasťahovať vedľa chovateľov psov, ktorí majú pri dome park s vyradenými strojmi. Neďaleko je tiež železničná stanica, takže nechýba ani atmosferické rachotenie vlakov. Za domom majú zase chránenú krajinnú oblasť a tak im v Marl-Sinsen život plynie presne podľa ich predstáv.
Na to, aby sa vagóny dostali až k nim, si museli prenajať koľajnice aj rušňovodiča. Na pozemok sa dostali uprostred jesene a väčšinu stavebných prác si robili Mark a Vanessa s pomocou priateľov a Markovho otca – vyučeného stolára. Vagóny zaizolovali, vymenili tesnenia okien, pridali dlažby a vymaľovali. Odborníkov si volali hlavne na ukotvenie vane, ktorá je na konci jedného z vagónov, a tiež na položenie podlahového kúrenia vo vagónoch. Kvôli autentickosti nechali niektoré priečky či triediace poštové prepážky. Rovnako zachovali príkazové tabuľky či núdzovú brzdu v kuchyni.
V jednom vagóne sa nachádza kuchyňa a v druhom kúpeľňa s jedálňou. Medzi nimi stojí dom, ktorý ich navzájom prepája, no okrem toho, že je akousi chodbou, slúži aj ako obývačka, spálňa a pracovňa pre oboch partnerov – sú to totiž fotografi. Aj preto celý dom zdobia fotografie z procesu prerábania vagónov na bývanie.
Kvôli postaveniu tejto nádhery sa dvojica zadĺžila na šestnásť rokov – dovtedy musia úver splatiť. Prevoz ich stál 24,000 eur, každý vagón po 20,000 a pozemok okolo 74,000 eur. Ich srdce im však nedovolilo inak a nám neostáva nič viac ako pokochať sa ich prácou.
Takéto je bývanie vo vagónoch
Foto © Torsten Janfeld | wohnwaggon-marl | Marco Stepniak
Zdroj / Bývanie vo vagónoch: tagesspiegel | treehugger