Milujete svoje deti nadovšetko a chcete, aby boli v bezpečí – na tom sa určite zhodnú všetci rodičia. Prinášame vám preto zoznam pravidiel, ktoré by mal poznať a dodržiavať každý rodič. Mnoho z nich už určite máte v malíčku. Preto ak máte vlastné tipy, ktoré sme nespomenuli, budeme radi, ak nám o nich napíšete do komentárov.
Bezpečný spánok
- Bábätká by mali spávať na chrbátiku. Od roku 1992, kedy sa oficiálne odporúčanie zmenilo zo „spánku na brušku“ na „spánok na chrbátiku“ sa až trikrát znížila mortalita zapríčinené syndrómom náhleho úmrtia novorodenca v krajinách západnej Európy.
- Prešívané prikrývky s čipkami môžu dieťaťu počas spánku brániť v dýchaní. Potrebujete skôr tvrdý matrac a elastické prikrývky.
- Medzi jednotlivé tyče postieľky by mala vojsť plechovka Coca-Coly. Táto vzdialenosť je optimálna, aby sa vaše dieťatko nezaseklo medzi tyčkami.
- Spiace dieťa by nemalo mať šál, veľa oblečenia, klobúčiky s gumkami, cumlíky alebo hračky so šnúrkami.
Prevencia pádov a zranení
- Používajte bezpečnostné dvierka. Na schodiskách by mali byť pripevnené dole i hore. Dieťa tak na schody nemôže vstúpiť, kým mu dospelý dvierka neotvorí.
- Keď používate vysoké stoličky alebo nosiče, dieťa vždy pripútajte. Dieťa v nosiči položte vždy na zem, nikdy nie na stoličku, stôl alebo iný nábytok. Mohlo by sa prevrhnúť.
- Ak vaše dieťa chodí v chodítku, nemalo by byť v blízkosti schodov, káblov a zdrojov tepla.
- Na okná nainštalujte bezpečnostné závory, ktoré však ľahko otvoríte v prípade požiaru.
- Upevnite nábytok k podlahe alebo ho ukotvite v stene. Ide najmä o vysoké komody a policové sústavy. Mohli by sa nakloniť a zraniť dieťa.
Prevencia udusenia
- Uistite sa, že hračky nemajú malé časti, ktoré by mohlo dieťa odtrhnúť a skúsiť prehltnúť.
- Strava detí vo veku menej ako päť rokov by nemala obsahovať tuhé okrúhle kúsky, napríklad kolieska klobásy, orechy, tvrdé cukríky, hrozno a podobne.
- Drôty a káble držte mimo dosahu detí. Hračky, detský nábytok, postieľky, kolísky a podobne situujte ďaleko od týchto miest.
- Raz za čas sa prejdite po štyroch – všimnete si tak nebezpečné veci, ktoré by mohlo vaše dieťa vziať do úst.
- Zúčastnite sa kurzu prvej pomoci, aby ste si vedeli poradiť, keď sa dieťa bude dusiť.
Oheň a deti
- Schovajte zápalky a zapaľovače. Neskladujte ich na miestach, kde sú hračky.
- Pri varení dieťa nedržte na rukách. Dávajte si pozor na žehličku, sušič vlasov a podobne. Hneď po použití ich vypnite a odložte na bezpečné miesto.
- Varte na zadných horákoch a držte horúce jedlo v miestach, kam dieťa nedočiahne. Dlhé rúčky panvíc by nemali presahovať cez okraj sporáka, mohlo by ich chytiť a ublížiť si.
- Dieťa by nemalo tráviť čas pri horúcej rúre. Nainštalujte pred ňu ochrannú bariéru.
- Nainštalujte si detektor dymu. Riziko úmrtia v prípade požiaru znižuje až o polovicu.
Prevencia otrávenia
- Ak máte podozrenie, že vaše dieťa prehltlo nebezpečnú látku, nesnažte sa vyvolať zvracanie alebo zapíjanie tejto látky bez toho, aby ste sa poradili s lekárom.
- Viac ako polovica detských intoxikácií je spôsobená omylom užitých liekov. Všetky lieky a vitamíny skladujte mimo dosahu detí. Ak dieťa musí brať tabletky, nepresviedčajte ho, že sú to cukríky, pretože to vyvolá jeho zvedavosť a môže užiť aj iné tablety.
- Na skrinky s pracími práškami, čistiacimi prostriedkami a liekmi nainštalujte zámok.
- Malé elektronické zariadenia, ktoré obsahujú baterky s lítiom držte mimo dosahu detí. Zhŕňa to napríklad alarm od auta, hodiny, ovládače, LED sviečky, laserové ukazovátka, baterky a podobne.
- V mobile by ste mali mať telefónne číslo pohotovosti alebo lekára, ktorý vám môže poradiť v prípade otravy alebo inej nebezpečnej situácie.
Pri vode
- Po kúpaní ihneď vypustite vodu z vane. Toaletná misa, dvere do kúpeľne ako aj do sušiarne bielizne by mali byť vždy zavreté.
- Otvorená vodná plocha (aj keď je to len malá nádrž na dažďovú vodu alebo vedro) v záhrade musí byť ohradená, lebo dieťa do nej môže padnúť a utopiť sa.
- Viac ako polovica rodičov verí tou, že ak ich dieťa vie plávať, nemusia naňho neustále dávať pri vode pozor. V skutočnosti až 47% detí vo veku 10 – 17 rokov, ktoré sa utopili, vedelo veľmi dobre plávať.
- Tragédie pri vode sa dejú veľmi potichu, preto je potrebné deti neustále pozorovať. Nerozptyľujte sa čítaním knihy, telefonovaním a podobne.
V aute
- Dieťa môže sedieť na sedadle spolujazdca a na bežnom sedadle v zadnej časti auta len ak je vyššie ako 150 cm a staršie ako 12 rokov. Dovtedy musí sedieť vzadu, v autosedačke alebo na špeciálnom podsedáku bez opierky chrbta.
- Jazda v protismere je pre deti bezpečnejšia, preto by takto mali cestovať čo najdlhšie, ale minimálne do druhého roku života. Autosedačka by sa nemala voľne pohybovať, maximálne o 2-3 cm.
- Dieťa, ktoré má viac ako 12 rokov a 150 cm môže sedieť na sedadle. Pas by mal obopínať jeho hruď a plece, nie krk. Spodný pas má obopínať boky a nie žalúdok.
- Nedávajte deťom do rúk horúce jedlo, veľké predmety a nič ostré, čo by im mohlo pri náhlom zabrzdení vykĺznuť z rúk a poraniť ich.
Bicyklovanie
- Keď dieťaťu kupujete bicykel, kolieskové korčule, skúter alebo skateboard, vždy mu zároveň kúpte aj helmu. Je jediným efektívnym prostriedkom na ochranu pred zranením mozgu.
- Pri jazde na bicykli by malo mať dieťa oblečené pestré svetlofarebné veci. Bicykel musí mať predné aj zadné svetlo.
- Pred jazdou overte funkčnosť svetiel, brzdy a stav kolies.
- Naučte deti nadviazať očný kontakt a komunikovať pomocou signálov rúk s vodičmi áut i s chodcami.
Zdroj / Bezpečnostné pravidlá, ktoré by mal ovládať každý rodič: brightside