Populácia včiel sa na celom svete pomaly znižuje, preto by sme mali urobiť všetko pre ich záchranu. A keď hovoríme všetko, máme na mysli naozaj nezvyčajné postupy. Viete si predstaviť, že by ste si maličké zvieratká so žihadielkami nasťahovali priamo do obývačky?
Včely majú na starosti opeľovanie rastlín, ktoré o niečo neskôr končia na našich tanieroch. Keď teda prišla spoločnosť BEEcosystem na trh s úľmi vhodnými do panelákov i domov, ich prvoradým zámerom nebolo predať zaujímavý dizajnérsky prvok do bytu. V skutočnosti im ide o vytvorenie vzťahu medzi ľuďmi a včelami. Priali by si, aby ľudia prevzali zodpovednosť za starostlivosť o drobné, a pritom tak dôležité, stvorenia. Celý systém bol vytvorený s ohľadom na maximálnu bezpečnosť, keďže väčšina z nás netúži po tom, aby jedna z tisícov nájomníčok použila svoje žihadlo v nesprávnej chvíli.
Okrem možnosti sledovať včely pri stavbe plástov a jednotlivých komôrok si môžete čas od času zozbierať med, ktorý vytvoria. Odvďačia sa vám aj vytvorením prostredia, v ktorom sa ľahšie liečia ochorenia dýchacích ciest a nervovej sústavy. Cena jedného úľa je necelých 500€.
Pozrite ako vyzerá BEEcosystem – spôsob ako zachrániť včely. Na živote včiel by malo záležať každému z nás, keďže práve ony opeľujú väčšinu rastlín, ktoré jeme. Takže dostať ich medzi nás a vytvoriť im miesto aj v mestskom prostredí je nesmierne dôležité. Šesťuholníkové úle môžu byť vo vnútri bytu, ale aj vonku na stenách. Jednoducho sa navzájom prepoja a úľ sa tak zväčší. Včely vchádzajú a vychádzajú cez trubicu, ktorá sa dá prestrčiť cez okno. Môžete ich pozorovať pri práci na stavbe plástov z pohodlia vlastnej sedačky. A keď sa im bude dariť, jednoducho stačí pridať ďalší úľ.
Takto sa inštaluje včelí úľ v obývačke
Zdroj / Včelí úľ v obývačke: BEEcosystem | boredpanda