Správne zvoleným typom písma dokážete výrazne ovplyvniť výsledný dojem na čitateľa. Pri jeho výbere by ste sa preto mali riadiť určitými pravidlami.
Nevhodná úprava vzhľadu textu dokáže pochovať aj inak bezchybný obsah. Preto je potrebné pre každú príležitosť zvoliť adekvátny font, ktorý sa bude dobre čítať a bude pôsobiť reprezentatívne. Comic sans do životopisu skrátka nepatrí.
V prvom rade nie je dobré zbytočne experimentovať. Ak sa držíte osvedčených fontov ako Times New Roman, Arial alebo Verdana, nemáte čo pokaziť. Rokmi preverené písma pôsobia dôveryhodne, neunavujú oči a sú nadčasové. Pri použití tradičných fontov navyše neriskujete absenciu slovenskej diakritiky. Ďalšou dôležitou zásadou je nekombinovať viac typov fontov v jednom texte, tolerovať možno maximálne použitie odlišných typov písma pre telo textu a nadpisy.
Primárnym cieľom každého písma je samozrejme čitateľnosť. V tomto ohľade záleží predovšetkým na médiu, z ktorého bude vaše publikum váš text čítať. Ak je text určený pre internet a vaši čitatelia budú pri čítaní hľadieť do monitora alebo smartphonu, je vhodnejšie zvoliť bezpätkové písmo (napríklad spomínaný Arial alebo Calibri). Ich výhodou je aj dobrá čitateľnosť pri veľkej či naopak malej veľkosti písma, čo sa hodí aj pre nápisy na informačných tabuliach albo na vizitky.
Ak však plánujete svoj text tlačiť, je lepšie zvoliť písmo pätkové (napríklad osvedčený Times New Roman). Výhodou je predovšetkým väčšia prehľadnosť pri väčšej hustote a objeme textu (napríklad v novinách alebo knižných publikáciách). Pre tlač veľkého množstva textu je potom optimálne používať laserovú tlačiareň s kvalitnými tonermi od značiek, ako je napríklad Canon alebo Oki. Výhodou sú nižšie náklady na každú vytlačenú stránku aj to, že vám nehrozia šmuhy od čerstvého atramentu. Nezabudnite ale vždy používať tonery od výrobcu vašej tlačiarne, prípadne zodpovedajúce alternatívne tonery.
Pravidlá sú však od toho, aby sa porušovali, preto je v niektorých prípadoch experimentovanie so vzhľadom písma žiaduce – predovšetkým v spojení s elegantnou grafikou (napríklad v navigácii webových stránok alebo pri tvorbe loga). To sú však špecifické prípady a väčšinou sa jedná predovšetkým o snahu zaujať, nie o potrebu oznámiť informácie v súvislom texte – tu už zrejme nikto nič nové nevymyslí.