Ako sa v lete starať o trávu a trávnik?

Leto býva pre zelené plochy náročným obdobím. Váš trávnik nie je výnimkou. Trpí nedostatkom zrážok, sužujú ho horúčavy a páliace slnko. Poradíme vám, ako sa o trávu starať, aby aj v tomto období ostala svieža a zelená.

Zdroj: Unsplash/Petar Tonchev

Dôležité je polievať pravidelne, ale aj správne

Trávnik bez vlahy znamená zvädnuté steblá trávy, pomalý rast výhonkov a koreňov či väčšiu náchylnosť na škodcov a burinu. Preto, aby ste po lete nemuseli riešiť starostlivosť o trávnik, ktorý má najlepšie za sebou, potrebujete ho pravidelne polievať. To ale neznamená, že naň každé ráno nalejete hektolitre vody.

Zavlažovať by ste mali počas chladnejších častí dňa, teda skoro ráno alebo neskoro večer, inak sa voda veľmi rýchlo vyparí. Navyše, steblá trávy s kvapkami v najhorúcejších hodinách slnko ľahko spáli.

Zdroj: Pixabay/Sevenpixx

Trávnik radšej polejte 2-3 za týždeň poriadne, do hĺbky 15-20 cm, než aby ste ho denne len zľahka pokropili. Korene tak budú pevnejšie a menej náchylné na vysychanie. Predtým než polejete, si ale pozrite, či nemá (silno) pršať. Aj príliš veľa vody totiž tráve škodí. Dažďová voda jej ale prospieva, preto ju skúste zbierať do sudov a zalievať ňou.

Koste, no nie na „koleno“

Pokosená tráva vyzerá upravene. Význam kosenia však nie je len estetický. Ak kosíte pravidelne, bude trávnik hustejší. V lete má tráva výborné podmienky na rast. Je teplo, svetlo a vlhko a vy kvôli tomu kosíte častejšie. Načasujte ale aktivitu tak, aby ste nikdy neodstránili viac ako jednu tretinu povrchu listov naraz.

V lete sa odporúča nechávať trávu vyššiu. Poskytne tieň a prirodzené ochladzovanie koreňov a pôdy, zníži sa odparovanie vody. Nízka tráva, naopak, skôr zožltne, získa nezdravý výzor.

Zdroj: Pixabay/Pexels

Nezabúdajte tiež kosačku pravidelne naostriť. Tupé nože steblá nerežú, ale trhajú, čím vytvoria „rozstrapkané“ okraje, kde vzniknú ideálne podmienky pre choroboplodné organizmy.

S hnojivom postupujete opatrne

Aby tráva rástla čo najlepšie, potrebuje živiny v každom ročnom období. Hnojením, ktoré v lete ešte podporí teplo a slnko, získate hustý, zdravý a odolný trávnik s pevnými koreňmi. Doplnia sa ním živiny, o ktoré prichádza kosením.

Frekvencia hnojenia závisí od použitých látok, klimatických podmienok, typu trávnika, aj toho, ako často ho kosíte. Hnojiť môžete aj v lete. Dávajte si ale veľký pozor na správne množstvo, inak trávnik, pre ktorý je toto ročné obdobie už tak náročné, spálite.

Zdroj: Bigstock

Výbornou alternatívou k hnojeniu je tzv. mulčovanie. To je kosenie, počas ktorého ostrý nôž kosačky poseká trávu na malé kúsky. Tie nepohrabete, ale necháte ich na trávniku, aby sa rozložili a vrátili do pôdy živiny.

Odstrátňe z trávnika všetko, čo naň nepatrí

V prvom rade hovoríme o burine, ktorá, okrem iného, oberá trávu o vlhkosť. Tiež sa ľahko rozrastie, ak ju nezahubíte už v zárodkoch. Odstránite ju rôznymi spôsobmi od chemických po mechanické.

V tráve sa bežne vyskytujú aj chrobáky či hmyz. Kým niektoré sú neškodné, iné dokážu trávnik kompletne zničiť. V lete sú v plnej sile, preto by ste mali trávu starostlivo sledovať. Ak objavíte hmyz, tenké korene, diery v pôde, hnedé škvrny či odumierajúcu trávu, mali by ste to hneď riešiť.

Zdroj: Unsplash/Arjun MJ

Na neskôr si nenechávajte ani upratovanie po svojom domácom miláčikovi. Ak máte psa, a všimnete si umierajúcu trávu, mohol to spôsobiť moč. Preto je najlepšie psa, hoci je vonku, vycvičiť, aby používal vyhradenú časť.

Vytrénovať by ste sa mali aj vy. Zvyknúť si, že všetky veci, čo na trávniku ostali po letnej grilovačke či športovaní, hneď upracete. Ak ich tam necháte ležať dlho, môžu takisto poškodiť steblá.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov