Ako sa stavia záhradný altánok?

Postaviť si krásny záhradný altánok, ktorý bude slúžiť roky, si vyžaduje nielen dávku kreativity, ale aj poriadnu dávku zručnosti! Musíte byť skutočne šikovný domáci majster, aby ste to zvládli vo vlastnej réžii. Ak si na to netrúfate, riešením je osloviť odborníkov, opísať im svoje predstavy a realizáciu nechať na nich. Že by ste si na to predsa len trúfli? Tak vám spolu s www.gazebo-altanky.sk prinášame návod, ako sa stavia exkluzívny viktoriánsky záhradný altánok.

1. deň – príprava

Stavba altánku začína dôkladnou prípravou. Miesto pre záhradný altánok je vopred vybraté, betónový podklad v tvare osemuholníka je pripravený. Ide o komplikovaný altánok v tvare osemuholníka s kamennou strechou vo viktoriánskom štýle. Najprv je nutné dokončiť veniec altánku a pripraviť stĺpy na osadenie kovových pätiek. Je dôležité dbať najmä o presnosť a kvalitu. Gazebo preto využíva tie najmodernejšie technologické postupy výroby. Výstavba takéhoto zložitého typu altánku potrvá 7 až 10 dní.

2. deň – osadenie stien

Samotná stavba altánku sa začína osadením jednotlivých stien, teda vopred pripravených segmentov. Tie sa k sebe navzájom pripoja. Samozrejme, bez akýchkoľvek viditeľných spájacích prvkov, ktoré by narušili vzhľad altánku. Keď je „kostra“ altánku hotová, prichádza na rad zložité osadenie venca, ktorý sa pripravil v prvý deň. Osemuholníkový veniec musí presne zapadnúť do drážok v hornej časti jednotlivých segmentov altánku. Osádzanie je skutočne veľmi náročné a trvá v priemere 5 hodín.

3. deň – začínajú práce na streche

Opäť náročná časť výstavby. Je potrebné osadiť kovovú hviezdicu, ktorá drží na vrchu krokvy altánku dohromady. Hviezdica sa vkladá zhora, do vopred vyfrézovaných drážok. Cieľom takéhoto postupu je dosiahnuť, aby na spoji krokvy neboli žiadne viditeľné spájacie skrutky. Aj vďaka tomu vyzerá altánok v závere naozaj exkluzívne. Osádzanie hviezdice, vrátane ďalších úprav, je práca takmer na celý deň. Samotné osádzanie totiž trvá približne 7 hodín. Následne je potrebné jednotlivé spojovacie drážky zaliať kvalitným dvojzložkovým lepidlom, ktoré zaručí pevnosť konštrukcie.

4. až 7. deň – kompletná výstavba strechy

V tejto fáze sa osádzajú krokvy na strechu altánku, celkovo v počte 24 kusov. Je to náročná práca, ktorá opäť zaberie takmer celý deň. Osádzaním krokiev sa však práca na streche altánku nekončí. V ďalšej etape sa pribíja takzvané podbitie, na ktoré sa následne medenými klincami pribije prírodná bridlica. Aj pokladanie bridlicovej strechy, ktorá je dominantným prvkom altánku, zaberie veľa času. Každý kus bridlice sa totiž musí ručne osekávať kladivkom. Ak by sa bridlice rezali karbobrúskou, ich okraj by sa znehodnotil a časom by sa začali lúpať. Preto pokladanie bridlicovej strechy trvá až 2 dni. Aj keď je už strecha položená, práce na nej sa stále nekončia. Na streche bude totiž osadená ešte takzvaná „kráľovská koruna“, malá strieška so špičkou, ktorá dodá altánku honosný viktoriánsky vzhľad.

8. deň – pokladanie podlahy

Záhradný altánok už síce vyzerá ako hotový, no nie je to celkom tak. Ostáva ešte dôležitá časť – podlaha. Kvalitná dubová podlaha má, samozrejme, tvar konštrukcie altánku. Najprv je potrebné pripraviť podkladový rošt, na ktorý sa budú – na milimeter presne, ukladať jednotlivé dubové dosky. Ak má byť práca dokonalá a výsledný efekt perfektný, zaberie pokladanie podlahy aj 2-3 dni.

9. deň – záverečné práce

Blíži sa vytúžený záver. Dokončuje sa pokladanie dubovej podlahy a prebiehajú rôzne drobné práce na doladení všetkých dôležitých detailov. Viktoriánsky záhradný altánok je konečne hotový a pripravený na dlhoročné nerušené užívanie.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov