Ako sa na jar starať o pleť? Nezabúdajte na SPF

Slnko je pre ľudské telo nenahraditeľným zdrojom energie, dobrej nálady a tiež vitamínu D. Vedeli ste ale, že UV žiarenie má takmer v 80 % prípadov na svedomí predčasné starnutie pleti, pigmentové škvrny alebo slnečné alergie? Prečítajte si, prečo je dôležité svoju pokožku chrániť nielen na pláži.

Unsplash.com

Slnečný ochranný faktor (SPF) pozná väčšina z nás z opaľovacích krémov, bez ktorých na dovolenke pri mori nedáme ani ranu. Lenže naša pleť potrebuje chrániť každý deň od jari do zimy. Obzvlášť dôležité to je v mestách. Tam je totiž pleť vystavená nielen škodlivému UV žiareniu, ale aj smogu a ďalším nepriaznivým vplyvom, ktoré ju oslabujú a poškodzujú.

Negatívne vplyvy UV žiarenia na pokožku

Pleť je dôležité chrániť pred slnečnými lúčmi nielen kvôli vráskam a pigmentovým škvrnám. Prílišné vystavovanie slnku najčastejšie spôsobuje spálenie kože, dlhodobo však môže viesť aj k vážnym ochoreniam kože, ako je rakovina, alebo fotoalergickým reakciám, čo je abnormálna citlivosť kože na slnko. Spoľahlivo ochrániť pleť pred týmito vplyvmi je pritom jednoduché. Stačí do svojej každodennej starostlivosti o pleť zahrnúť krémy s SPF.

Prípravok s SPF znižuje priepustnosť škodlivého UVB žiarenia do pokožky a chráni ju tak pred podráždením a predčasným starnutím. UVB žiarenie síce čiastočne pohlcuje ozónová vrstva, tá však vplyvom klimatických zmien slabne a prirodzene tak prepúšťa omnoho viac škodlivého žiarenia, ktoré dopadá na našu pleť. Slnečné lúče potom narušujú vrchnú vrstvu kože, čo spôsobuje jej stenčenie, dehydratáciu a jej predčasné starnutie.

Ako sa vyznať v číslovaní SPF?

Každý produkt s SPF na sebe nesie informáciu, koľko škodlivého žiarenia pohltí. Najnižšia cifra – SPF 15 – znamená, že daný krém na vašej pleti vytvorí bariéru, ktorá neprepustí 93 % lúčov. SPF 30 potom zabraňuje preniknutiu 97 % UV lúčov a najvyšší stupeň ochrany, čiže SPF 50, neprepustí až 98 % škodlivého žiarenia.

Krémy s SPF nanášajte ráno na vyčistenú pleť, nezabúdajte ani na krk a dekolt, kde je vaša pokožka rovnako citlivá. Prípravky s SPF naopak nie sú vhodné pre nočnú starostlivosť. Hoci je ochrana pred slnečným žiarením cez deň nepostrádateľná, v noci potrebuje pokožka čas na regeneráciu a slnečný ochranný faktor by ju len zbytočne zaťažil.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov