Ľudia, ktorí pravidelne športujú sú spokojnejší, vyrovnanejší a uvoľnenejší. Tento fakt je podložený vedeckými poznatkami – fyzická aktivita ovplyvňuje nielen telesnú schránku človeka, ale aj činnosť mozgu, čo prispieva k duševnej rovnováhe.
Tak ako hudba či umenie, rovnako aj šport má na mozog človeka pozitívny emocionálny vplyv a jeho blahodarné účinky na organizmus sú markantné. Šport posilňuje psychiku, aj fyzické zdravie. Zlepšuje kondíciu a optimalizuje hmotnosť, je prevenciou pred chorobami srdca a ciev, znižuje cholesterol a vysoký krvný tlak. Zvyšuje imunitu a spomaľuje starnutie. A vôbec nie je podstatné, či ste náruživí plavci, turisti, bežci, alebo cyklisti. Ak ste milovníci bicyklovania, tiež nie je podstatné či vlastníte mestský bicykel, na ktorom denne chodíte do práce a z práce, alebo vlastníte športový bicykel, s ktorým chodíte vo voľnom čase na výlety. V každom prípade vždy posilňujete svoje fyzické aj mentálne zdravie rovnocenne.
Šport a príroda
Leto je ideálnym obdobím, kedy je možné vďaka športu načerpať množstvo pozitívnej energie. Pri športovaní sa z mozgu vylučujú hormóny šťastia – endorfíny. Pohyb prispieva aj k tomu, aby človek lepšie zvládal povinnosti či stresové situácie, aby ľahšie spracoval záťaž i napätie. Vďaka športovaniu je možné uniknúť realite všedných dní a na chvíľu sa cítiť slobodne – nevnímať povinnosti, ani problémy. No či sa do prírody vyberiete ako cyklisti, alebo ako turisti, neopomeňte vhodné oblečenie a obuv. Odevy voľte zo vzdušných, nepremokavých materiálov a najmä v letnom období nezabudnite na ľahkú pokrývku hlavy, ktorá vás ochráni pred prehriatím a úpalom. Pokiaľ ste citliví na nohy, alebo trpíte bolesťami nôh, obuv vyberajte naozaj precízne.
Maximálne pohodlie
Pokiaľ trpíte akoukoľvek deformáciou nôh, každú obuv – športovú, vychádzkovú, pracovnú či domácu si vyberajte obzvlášť premyslene. Skvelým tipom pre športovcov je Salewa obuv, ktorá je mimoriadne odolná – nepremokavá a priedušná. Nohy vhodne fixuje a telu poskytuje pri pohybe dobrú stabilitu aj v náročnejšom prírodnom teréne. Pokiaľ máte na nohách kladivkové prsty, prekrížené prsty či vbočený palec – hallux valgus, poobzerajte sa po špeciálnej obuvi, vyrobenej z akostných materiálov. A prípadné abnormality chodidla pomôžu skorigovať aj vhodné ortopedické vložky. Pri obuvi je dôležitý nielen materiál, ale aj správna veľkosť, vyhovujúci tvar a mäkká podrážka. Ak má byť obuv pohodlná, musí mať vhodný strih, dĺžku, šírku i hmotnosť. Keď obuv spôsobuje otlaky či odreniny, nenoste ju – tesná či nepohodlná obuv je na športovanie i bežné nosenie nevhodná.
Zdroj obrázka: dreamstime.com