Ak patríte medzi priaznivcov zemiakov a rôznych spôsobov ich pestovania, určite vás tento článok zaujme. Štatisticky patria zemiaky na tretie miesto v rebríčku najkonzumovanejších plodín na Zemi, hneď po obilí a ryži. U nás na Slovensku patrí táto plodina tiež k veľmi populárnym. V iných kútoch Zeme to však nie je také jednoduché, napríklad v Strednej Amerike, Afrike, či Ázii, je zemiak takmer až luxusom, ktorý si väčšina farmárov nemôže dovoliť pestovať. Aspoň teda nie klasickým spôsobom…
Vedeli by ste si predstaviť pestovanie zemiakov bez pôdy, zavesené vo vzduchu? Znie to síce ako sci-fi, ale ide už o pomerne zhmotnenú predstavu vedcov z CIP (International Potato Center) – o tzv. aeroponické pestovanie zemiakov, kedy vrchná časť zemiakov je pripevnená vo zvislej polohe na podložke, zatiaľčo jej korene visia v boxe pod ňou, pričom do tohto uzavretého priestoru je vyparovaná voda so živinami, ktorá tak podporuje rast zemiakov.
Tento spôsob je nielen lacnejší, ale aj efektívnejší, kedy úroda môže byť až 10x vyššia. Ak sa teda vedcom podarí dotiahnuť posledné nedostatky tejto prevratnej technológie, produkcia zemiakov okolo sveta by sa mohlo rapídne zvýšiť. A to je predsa dobré, že?
Takto vyzerajú korene a listy po 30 dňoch
Zemiaky po 2 mesiacoch a prvá úroda po 70 – 80 dňoch
Korene zemiakov po 3 mesiacoch
Zemiaky po 3 mesiacoch sú 2 až 2,5 metra vysoké
Úroda aeroponického pestovania zemiakov po 4 mesiacoch
Fotografie a viac informácií / Aeroponické pestovanie zemiakov © cipotato