Tipy a triky na pečenie s bezlepkovou múkou

V dnešnej dobe nie je vôbec raritou, že sa stretnete s ľuďmi, ktorí trpia celiakiou. Možno ste to vy sami, možno niekto vo vašej rodine či medzi známymi. Nižší stupeň potom predstavuje intolerancia na lepok a ľudia s takýmto problémom musia hľadať alternatívy v bežných potravinách, ale aj v domácom pečení, kde ide pšeničná múka mimo používané varianty. Tu prichádza na rad tá bezlepková.

Pečenie s bezlepkovou múkou sa vám môže zdať ako úplne normálna vec. Vymeníte jeden typ múky za druhý. Avšak, nie je to až také jednoduché. Na trhu sú rôzne bezlepkové múky a vy by ste si mali najskôr osvojiť, ako s ňou pracovať, aby bol výsledok presne taký, aký očakávate.

Zdroj foto : fizkes / Shutterstock.com

Spojivo vám pomôže

Pečenie z bezlepkovej múky môže byť náročná úloha, ale nebojte sa! S niekoľkými tipmi a trikmi upečiete chutné dobroty za okamih. Po prvé, vždy používajte bezlepkovú múku určenú špeciálne na pečenie. Nie všetky bezlepkové múky sú rovnaké a niektoré môžu vyžadovať ďalšie prísady alebo úpravy, aby ste dosiahli požadované výsledky.

Hľadajte zmesi, ktoré obsahujú xantánovú alebo guarovú gumu, ktorá pomáha spájať jednotlivé zložky a dodáva pečeným výtvorom lepšiu štruktúru. V takom prípade sa vám bude napríklad hodiť bezlepková múka na chlieb – vychutnáte si pečivo v takej podobe, na akú ste boli zvyknutí. Lepok dodáva pečivu štruktúru a textúru, takže pridaním spojiva, ak nie je už v samotnom zložení, môžete dosiahnuť podobný efekt. Zvyčajne by ste mali pridať približne jednu čajovú lyžičku xantánu alebo guarovej gumy na šálku bezlepkovej múky.

Presné postupy

Ďalej sa nebojte experimentovať s rôznymi druhmi bezlepkových múk. Ryžová, mandľová a kokosová múka sú skvelé možnosti, ktoré môžu vášmu pečivu dodať jedinečnú chuť a textúru. Len sa uistite, že ste dodržali recept určený špeciálne pre typ múky, ktorú používate. Každý z týchto druhov potrebuje iný pomer ďalších surovín, aby sa zapracoval do cesta. Pri pečení sladkého zvlášť hľadajte bezlepkovú múku na koláče a nesnažte sa (minimálne pri prvom pokuse) modifikovať a upravovať recept podľa seba. Po pár pokusoch pochopíte, čo daná múka potrebuje, ako sa s ňou pracuje, a budete mať aj priestor na experimentovanie.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Vysoká absorpcia vlhkosti

Jedným z častých problémov pri pečení s bezlepkovou múkou je jej suchosť. Bezlepková múka má tendenciu absorbovať viac tekutín ako tá pšeničná. Ak teda klasický recept vyžaduje jednu šálku tekutiny pri použití bežnej múky, skúste pridať jednu a štvrť šálky tekutiny pri použití bezlepkovej alternatívy. Aby ste s tým bojovali čo najmenej, skúste do receptu pridať viac mokrých surovínmôžete to urobiť pridaním ďalších vajec, jablkového pyré alebo dokonca jogurtu. Kokosový olej je tiež skvelou náhradou masla v receptoch a môže pridať trochu vlhkosti navyše.

Ďalšie tipy pri pečení

Ďalším tipom je nechať cesto pred pečením niekoľko minút odpočívať. To umožní, aby prísady úplne absorbovali vlhkosť a zabráni tomu, aby sa pečivo či koláč vysušili, alebo drobili.

Nakoniec nezabudnite na dôležitosť správneho merania ingrediencií. Ak je to možné, používajte kuchynskú váhu, pretože odmerky sa môžu líšiť veľkosťou a presnosťou. Presné meranie surovín zaručí, že vaše bezlepkové výsledky v pečení budú zakaždým chutné.

Na záver možno konštatovať, že síce pečenie výlučne s bezlepkovou múkou môže byť náročné, ale vďaka týmto radám môžete vytvoriť chutné dobroty, na ktorých si všetci pochutnajú. A to aj tí, ktorým lepok v strave žiadne zdravotné problémy nespôsobuje. Nebojte sa experimentovať a skúšať nové veci – kto vie, možno objavíte nový obľúbený recept.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov