Stavba domu je skutočne náročný proces. Vo väčšine prípadov ide o investíciu na celý život, a tak sa nemožno čudovať, ak si budúci obyvatelia vysnívaných priestorov dávajú záležať na každom detaile a opatrne zvažujú všetky kroky. Od prvej myšlienky až po samotné sťahovanie môžu niekedy uplynúť roky, počas ktorých sa dostanete do mnohých nečakaných situácií. Oveľa jednoduchšie zvládnete stavbu domu s poriadne prepracovaným plánom. Čo všetko vás na tejto ceste čaká a neminie?
Dobrý plán nadovšetko
Ešte ste sa nad možnosťou bývania v novom rodinnom dome len zamysleli a už máte z celého procesu vrásky na čele? Kde zohnať spoľahlivý stavebný dozor, komu musíte plánovanú výstavbu nahlásiť a budú sa hodiť drevené podlahy k horčicovým závesom a zeleným vankúšom? Aby ste každú výzvu zvládli ľavou zadnou, najlepšie je vopred si vypracovať plán.
Týka sa to predovšetkým odhadovaného času a financií potrebných na stavbu. Do plánu nezabudnite zahrnúť napríklad aj plánovanú veľkosť domu, predstavu o interiérovom a exteriérovom dizajne či spôsob využitia záhrady. Každá drobnosť vás na tejto strastiplnej ceste totižto dokáže posunúť vpred.
Začnite s výberom pozemku
Niekedy človeka očarí jeden z prvých pozemkov na predaj, ktoré videl v inzeráte, inokedy stoja za výberom ideálneho miesta hodiny driny spojené s pocitom beznádeje. Nech je to tak či onak, s rozhodnutím by ste sa unáhliť rozhodne nemali. Už v tomto kroku by ste mali mať aspoň približnú predstavu o svojom budúcom hniezdočku. Od nej sa bude odvíjať nielen vhodná veľkosť pozemku a jeho terén, ale napríklad aj celková vzdialenosť parcely od mesta.
Po výbere si nezabudnite svojho favorita poriadne preklepnúť. Je daný pozemok právne vysporiadaný? Sú na pozemku zavedené inžinierske siete? Nebude problém s realizáciou stavby domu, ktorý ste si vybrali? Nebojte sa preveriť si všetko, čo vás zaujíma. V konečnom dôsledku vás už aj pár otázok navyše dokáže zachrániť pred nepríjemnými situáciami v budúcnosti.
Samotná stavba
Aj v procese stavby sa môžete vydať viacerými chodníčkami. V ponuke máte napríklad obľúbené domy na kľúč, ktoré výrazne skracujú čas potrebný na celú stavbu. Na druhej strane sa stále nájde množstvo ľudí, ktorí nedajú dopustiť na svojpomocnú stavbu domu. Ak ste sa rozhodli pre druhú, časovo náročnejšiu, možnosť, nepríjemnostiam sa môžete vyhnúť vďaka skúsenému stavebnému dozoru. Ten dohliadne na celý proces, skontroluje vhodnosť materiálov a v prípade potreby navrhne vhodnejšie riešenia.
Ešte predtým, ako sa vrhnete do murovania základov, preverte si, aké povolenia k danej stavbe potrebujete a kam všade treba stavbu ohlásiť. Spravidla sa nevyhnete stavebnému úradu, obci a príslušnému okresnému úradu ochrany životného prostredia. Podľa charakteru pozemku a druhu stavby bude možno potrebné aj vyjadrenie pozemkového úradu. Po splnení všetkých podmienok dostanete stavebné povolenie. Jeho platnosť je však len 2 roky, preto so stavbou zbytočne neotáľajte.
Posledné „detaily“
Holé múry, blyštiaca sa strecha, plastové okná s fóliou od výroby a studený betón pod nohami. Signály, ktoré naznačujú finalizovanie projektu zvaného „vysnívané bývanie“. V tomto štádiu sa proces preklápa do tej príjemnejšej časti – zariaďovanie a dizajn. Ak si na to netrúfate vo vlastnej réžii, odborníci vám s výberom materiálov, ale aj konkrétnych prvkov, ochotne pomôžu. Investíciu na vytvorenie nadčasového dizajnu, ktorý zároveň splní všetky vaše očakávania, v budúcnosti rozhodne neoľutujete.