Máte málo energie do práce? Zmeňte osvetlenie

Výber správneho svetelného zdroja ovplyvňuje nielen náklady na elektrickú energiu, ale aj pracovný výkon zamestnancov. Nielen podľa vedeckých výskumov, ale aj výsledkov z praxe môžeme tvrdiť, že aspekty ako jas, smer svetla a farba svetla majú rozhodujúci vplyv na našu pohodu.

Poďme sa spoločne o tom na základe zaujímavých informácii presvedčiť, pretože nielen kvalitný elektronický zabezpečovací systém myslí na naše pohodlie a ochranu pri práci.

Dôsledky nedostatočného osvetlenia na pracovisku

Zlé osvetlenie na pracovisku spôsobuje u väčšiny ľudí problémy s koncentráciou, únavu či bolesti hlavy. Nehovoriac o zvýšenej spotrebe energie. V horšom prípade vedie až k zrakovému preťaženiu, ktoré sa prejaví pálením až slzením očí.

Blikanie pred očami je tiež znakom toho, že osvetlenie v kancelárii nespĺňa požiadavky bezpečnosti práce. Tieto následky sú známe aj ako „syndróm chorých budov“. „Príznaky“ sa vyskytujú častejšie, čím viac sedíte v miestnosti, t. j. ďaleko od okna.

Ľudské telo sa prispôsobuje prirodzenému rytmu svetla. To sa prejavuje nielen v dennom, ale aj sezónnom priebehu. Väčšina prirodzeného svetla je potrebná pre oblasti, ako je metabolizmus, vyrovnávanie hormónov a telesná teplota. V súlade s tým svetlo prirodzene ovplyvňuje krivku ľudského výkonu.

Ak preto chcete pri práci podávať dobrý výkon, kompletná analýza elektrickej siete a následná inštalácia vhodného osvetlenia do kancelárie by vám mala pomôcť.

Len „prirodzené“ svetlo nestačí

Denné svetlo ponúka najlepšie svetelné podmienky, takže zamestnanci sú v tomto svetle od začiatku najproduktívnejší. Na celú pracovnú dobu však „prirodzené“ svetlo nestačí. Efekt je ovplyvnený aj jasom, zložením svetla, teda farbou svetla a zmenami v priebehu dňa.

Vo všeobecnosti platí, že umelé denné svetlo má na výkon oveľa pozitívnejší vplyv ako bežné svetlo s obmedzeným svetelným spektrom, ktoré sa navyše rýchlo mení.

Minimálne požiadavky na osvetlenie pracoviska sú mimochodom upravené v zákone o BOZP. Okrem iného sa vyžaduje:

  • Osvetlenie: najmenej 500 luxov;
  • rovnomerné rozloženie denného a umelého svetla;
  • rovnomerné rozloženie priameho a nepriameho svetla.

Možnosti optimálneho osvetlenia do kancelárie

Ak je to možné, navrhnite si kanceláriu tak, aby sa v nej využilo čo najviac denného svetla. Pracovná stanica s obrazovkou by mala byť najjasnejšia, t. j. blízko okna. Ideálny je pravý uhol k oknu, aby neoslňovali prirodzené a umelé zdroje svetla. Osvetlenie 300 luxov je dostatočné pre oddychové miestnosti, kopírovacie miestnosti, police alebo sklady.

Aj steny vo svetlých tónoch dokážu lepšie odrážať svetlo do hĺbky miestnosti, čo umožňuje dosiahnuť rovnomerné rozloženie svetla a úsporu energie. Okrem toho medzi svetlom obrazovky a stenami nie je takmer žiadny kontrast, čo je dobré pre oči.

Najvhodnejšia je kombinácia priameho a nepriameho všeobecného osvetlenia do kancelárie. To je doplnené o priame osvetlenie priestoru, ktoré je optimálne stmievateľné, aby ho bolo možné prispôsobiť rôznym pracovným úlohám.

Napriek tomu, že v predpisoch o bezpečnosti práce je pre osvetlenie stanovené 500 LUX, je to najnižšia hranica. Podľa mnohých štúdií je však na podporu koncentrácie a výkonu potrebných aspoň 1000 luxov.

Ak to dodržíte, práca vám pôjde naozaj od ruky.

Zdroj obrázka: fizkes/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov