Ako zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri?

S dôležitosťou kvality vzduchu sa stretávame najmä vzhľadom na vonkajšie ovzdušie, ktoré je súčasťou životného prostredia. Nízka úroveň čistoty ovzdušia v exteriéri môže dlhodobo spôsobovať zdravotné ťažkosti, najmä č sa týka dýchacích chorôb. Aj keď sa kvalite vzduchu v interiéri v súčasnosti nepripisuje až taká pozornosť, je tiež nevyhnutnou súčasťou zdravého prostredia pre náš bežný život. Ako zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri?

Zdroj: https://unsplash.com/photos/YnLJ3rM4VtI

Čističky a zvlhčovače pre rýchly efekt

Na rozdiel od kvality ovzdušia v exteriéri, interiérové ovzdušie vieme omnoho jednoduchšie ovplyvniť. Medzi obľúbené a pomerne často využívané pomôcky na zlepšenie kvality vzduchu v interiéri patria čističky vzduchu. Existujú rôzne verzie, ktoré pracujú na takom princípe, že naberú určitý objem vzduchu, ktorý je potom čistený prostredníctvom rôznych technológií. Nečistoty môžu byť zachytávané na filter alebo môžu využívať aj populárny ionizátor.

Okrem čističiek vzduchu sa často využíva aj zvlhčovač vzduchu. Zvlhčovače sú ideálne napríklad počas zimy, kedy ovzdušie v interiéri môže trpieť najmä v dôsledku suchého vzduchu. Ten má na naše dýchacie cesty a sliznice často dráždivý vplyv. Pre príjemné zlepšenie domácej atmosféry sa potom často využívajú aj rôzne aroma lampy a difuzéry na využitie aromaterapeutických olejov.

Rastliny – estetický aj praktický pomocník

Izbové rastliny patria taktiež medzi pomerne populárnych spoločníkov. Ak si vyberiete správny druh, vyžadujú si takmer minimálnu starostlivosť a pritom vo veľkej miere obohatia priestor o estetický doplnok. Niektoré druhy rastlín tiež fungujú ako veľmi účinný filter. Dokážu pohlcovať prach, či iné nebezpečné látky v ovzduší interiéru a vďaka tomu váš chránia pred nízkou kvalitou ovzdušia.

Pravidelné upratovanie má na kvalitu ovzdušia výrazný vplyv

Upratovanie je jedným z ďalších spôsobov ako môžete upraviť kvalitu ovzdušia v interiéri. Asi pre vás nie je žiadnou novinkou, že v interiéri sa hromadí prach. Najnáchylnejšie sú plochy ako koberce, ale často prach nachádzame aj na klasických horizontálnych povrchoch nábytku. Pravidelné upratovanie vám môže pomôcť zbaviť sa nadbytku prachových častíc a tým aj upraviť kvalitu interiérového ovzdušia.

Okrem pravidelného utierania prachu má veľký význam aj vysávanie s použitím kvalitného filtra. Na upratovanie ako také je vhodné používať netoxické prípravky. Chemické čistiace prostriedky totiž tiež negatívne ovplyvňujú kvalitu ovzdušia v interiéri.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov