Pôvodne americký nákupný sviatok Black Friday sa už niekoľko rokov teší mimoriadnej obľube aj u nás na Slovensku. Viete však, čo všetko tomu predchádzalo? Ako a kde sa to celé vlastne začalo?
Pôvod Black Friday
Názov Black Friday bol po prvý raz použitý v súvislosti s niečím, s čím dnes nemá už spoločné vôbec nič. V roku 1869 totiž na americkej burze došlo k výraznému pádu cien zlata, a to v dôsledku špekulatívnych nákupov Jaya Goulda a Jima Fiska, ktorí chceli spôsobiť veľký cenový nárast tejto komodity. Práve tento deň bol pomenovaný ako Čierny piatok, alebo teda Black Friday.
Ďalšie zdroje sa však prikláňajú k inému vysvetleniu tohto zvláštneho názvu. Išlo o piatok po Dni vďakyvzdania v 50. rokoch 19. storočia, kedy v meste Philadelphia pod náporom nakupujúcich vznikol obrovský chaos v obchodoch a v doprave. Čierny piatok nazvali čiernym príslušníci tamojšej polície, ktorí sa museli vysporiadať s zlodejmi a chaosom v doprave.
No a posledným možným vysvetlením názvu tohto sviatku je to, že práve piatok, ktorý prichádza po Dni vďakyvzdania, sa americkým obchodom každoročne výrazne zvyšovali tržby, až sa dostali zo stratových červených čísel do čiernych.
Je jasné, že Čierny piatok pre obchody nie je vôbec čierny. Práve naopak. Pre obchody je to obrovská príležitosť, z ktorej dokážu tradične najmä v USA mimoriadne dobre vyťažiť. V USA je totiž Black Friday ešte aj dnes dňom, kedy húfy Američanov stoja už od skorého rána v dlhom rade pred obchodom, aby sa im podarilo uchmatnúť vysnívaný produkt za super nízku cenu.
Ale počas Black Friday v ničom nezaostáva ani internetový predaj. Minulý rok dosiahli tržby z online predaja v USA rekordných 7,4 miliárd dolárov! Tržby z online predaja sa pritom oproti roku 2018 zvýšili takmer o 20 % a boli druhé najvyššie v histórii. [1] Je to takmer neuveriteľné. Pre mnohých z nás zaiste číslo, ktoré si v reále ani nedokážeme predstaviť.
Black Friday na Slovensku
Dlhé zástupy pred obchodmi počas Čierneho piatku na Slovensku nenájdete. U nás to našťastie také dramatické ako v USA nie je. Napriek tomu sa mnohé slovenské obchody chopili príležitosti a do kampane Black Friday sa každoročne zapájajú stovky kamenných i internetových obchodov. Niektoré z nich ho spúšťajú už v predstihu niekoľkých dní a u niektorých predajcov trvá tento nákupný sviatok dokonca až týždeň alebo 10 dní.
Že ste ešte akcie v rámci Black Friday nevyskúšali? Tento rok máte skvelú príležitosť. Využite niektorú zo zliav v rámci Alza výpredaj či Datart kupón a nakúpte si na Black Friday skvelé elektrospotrebiče, ale i nábytok so zľavami až do 81 %! Aj s garanciou najnižšej ceny a dopravou zadarmo.
Nenechajte sa nachytať
Žiaľ, Black Friday je nielen príležitosťou pre poctivých obchodníkov, ale aj pre špekulantov. Na čo by ste si teda mali dávať pozor, aby vás takéto lacné nákupy nevyšli draho?
#1 Ignorujte percentá. Všímajte si radšej reálnu cenu ako percentá zľavy. Tie môžu byť totiž buď nadhodnotené (napríklad vychádzajú z pôvodnej ceny produktu pri jeho uvedení na trh) alebo sa vzťahujú len na malú časť sortimentu obchodu.
#2 Sledujte vývoj ceny v čase. Ak vás vybraný produkt naozaj zaujíma, určite viete, za akú cenu sa oplatí kúpiť. Niektorí predajcovia totiž popoženú cenu tovaru tesne pred výpredajmi – a vtedy môže zľava vyzerať naozaj zaujímavo.
#3 Porovnávajte. Pred nákupom si porovnajte cenu tovaru po zľave s konkurenciou. Možno vás prekvapí, že ho tam kúpite ešte výhodnejšie – aj bez zľavy.
#4 Počítajte s dopravou. Najmä pri menších tovaroch rátajte s tým, že váš nákup sa môže predražiť vysokými poštovými nákladmi. Ak je to možné, zvoľte si lacnejšiu alternatívu dopravy alebo si vyzdvihnite tovar v predajni.