6 spôsobov, ako si doma pripraviť skorocelový sirup, ktorý pomôže skrotiť dráždivý kašeľ a iné choroby!

Skorocel dostal svoje meno podľa jeho hlavnej úlohy v ľudovom liečiteľstve – skoro celí rany, hlavne vďaka antibakteriálnym a protizápalovým účinkom. Táto bylinka rastie najmä v Ázii a v Európe. Už v stredoveku bola používaná na zapálené hrdlo, pri vykašliavaní krvi, ako ústna voda a na bolesti zubov. Pre skorocel kopijovitý je typická ružica listov, z ktorej vyrastá zopár klasov so semienkami. Zvyčajne zbierame iba listy – vhodný čas je na to najmä od mája do augusta, počas slnečných dní, kedy listy môžeme usušiť na slnku. Potom musí ochladnúť v tieni alebo ho môžeme osušiť v rúre pri teplote 50 stupňov. Takto si vyrobíme sušenú bylinku na zdravý čaj.

Na jar je mladý skorocel skvelým zdrojom živín po dlhej a náročnej zime. Nájdeme ho na trávnatých porastoch a lúkach. Obsahuje flavonoidy, enzýmy, triesloviny, vitamín C, labenzým, pektín, vápnik a draslík. Okrem toho obsahuje slizy a saponíny, čím mierni dráždivý kašeľ a lieči zápaly. Na tento účel je vhodné vyrobiť si domáci skorocelový sirup.

1. Recept na domáci skorocelový sirup

Ingrediencie

  • 4 plné hrste čerstvých listov skorocelu kopijovitého,
  • 250 g organického medu,
  • 300 g cukru (môžeme použiť aj kokosový alebo trstinový cukor),
  • 100 ml vody.

Návod ako postupovať

  1. Umyté listy posekáme nadrobno – môžeme ich aj rozmixovať.
  2. Nasypeme na nich cukor a prevarenú vodu. V hrnci dusíme pri nízkej teplote. Občas premiešame, ale predovšetkým ich dusíme.
  3. Keď sa cukor roztopí, necháme vychladnúť a keď je ešte teplý, nalejeme a premiešame med. Sirup precedíme a nalejeme do tmavých fliaš. Uzavrieme ich a odložíme na chladné miesto alebo zakopeme pod zem.

Skladovanie a výdrž

Hotový sirup je potrebné naliať do tmavých fliaš, ktoré sa dajú vzduchotesne uzatvoriť. Môžeme ho skladovať na chladnom mieste v dome (špajza, pivnica) alebo v chladničke približne 1 mesiac pri použití alkoholu dlhšie.

Dávkovanie

Užívame 1 čajovú lyžičku 1-6x denne. Ak je to potrebné, môžeme ho užívať aj viac ako šesťkrát denne.

Účinky sirupu

  • upokojí dráždivý kašeľ,
  • uvoľní hlieny z dýchacích ciest,
  • lieči chronický kašeľ,
  • lieči zápal hrdla,
  • lieči zápaly ústnej dutiny,
  • lieči zápaly pokožky,
  • podporuje činnosť tráviaceho traktu,
  • podporuje imunitný systém.

Alternatívne postupy prípravy skorocelového sirupu

2. Rýchly recept na skorocelový sirup bez cukru s medom

V hrnci zohrejeme 200 g čerstvých skorocelových listov s 480 ml vody. Varíme ich 30 minút. Potom ich precedíme a primiešame 100 g medu. Hotový sirup dávkujeme deťom – 2-3 čajové lyžičky denne a dospelým – 3-6 lyžičiek denne. Užívame pri kašli.

3. Recept na nevarený sirup zo skorocelových listov

Listy skorocelu najprv umyjeme a dôkladne osušíme. Nesmú byť mokré, pretože v sirupe by sa tvorili plesne. Pripravíme si čistý zaváraninový pohár a cukor. Na dno pohára naukladáme listy skorocelu. Nasypeme na ne toľko cukru, aby vytvoril cca 1 cm širokú vrstvu. Potom opäť ukladáme listy. Takto striedame vrstvy listov a cukru. Poslednú vrstvu musí tvoriť cukor. Pohár uzavrieme a 14 dní necháme napríklad v kuchyni pri izbovej teplote. Keď sa všetok cukor roztopí, zmes precedíme a odstránime všetky bylinky. Užívame 1 polievkovú lyžicu 3-krát denne. Cukor je možné nahradiť medom.

4. Recept na „luhovaný“ varený sirup zo skorocelu

V tomto recepte môže byť okrem listov použitý aj koreň skorocelu. Umyté a osušené listy (približne jednu plnú hrsť) rozmixujeme. 20 minút ich varíme 1 litry vody a potom necháme 24 hodín lúhovať. Na druhý deň pridáme 1,5 kg cukru a 2 citróny pokrájané na kúsky. Varíme kým sa cukor neroztopí a sirup mierne nezhustne. Naplníme ním zaváraninové poháre. Namiesto cukru môžeme použiť aj med, ale musíme myslieť na to, že varením sa z medu stráca mnoho výživných látok. Preto ho odporúčame naliať do vychladeného, no teplého „výluhu“, aby sa med roztopil a zachoval si svoje zdraviu prospešné látky.

5. Recept s alkoholom

Polovicu pollitrovej zaváraninovej fľaše naplníme umytými a osušenými listami skorocelu. Prilejeme 100 ml alkoholu a dolejeme vriacu vodu. Fľašu uzavrieme a necháme 24 hodín lúhovať. Potom obsah fľaše precedíme a k tekutine primiešame 250 g cukru. Zmes privedieme do varu a keď sa všetok cukor roztopí, sirup je hotový. Užívame 1 čajovú lyžičku trikrát denne.

6. Alternatívny postup na skorocelový sirup podľa Marie Trebenovej

Použijeme v rovnakom pomere cukor a skorocelové listy. Navrstvíme ich do fľaše, ktorú uzavrieme a zakopeme, kde sa bude fermentovať. Tam sa cukor prirodzene roztopí. Zaváraninový pohár musí byť zakopaná v zemi aspoň mesiac, ideálne 3 mesiace. Vykopaný sirup pretlačte cez sitko, povarte a nalejte do pohárov. Tento sirup je jednoduchý na prípravu, ale veľmi účinný.

Extra tip

Môžeme si pripraviť aj zdravý mix a účinky skorocelu kopijovitého znásobiť použitím iných rastliniek – napríklad pridať aj púpavu, podbeľ alebo harmanček.

Ilustračná foto © fraeulein_maeh + sieben.sinne

ZDIEĽAJ NA: