4 dôvody, prečo majú Briti dva vodovodné kohútiky na teplú a studenú vodu

Britské domácnosti sú opradené storočnými tradíciami a zvykmi, ktoré by vo zvyšku sveta chápal len málokto. Jedným z takýchto „výstrelkov“ sú aj dva vodovodné kohútiky, zvlášť na teplú a na studenú vodu. Ruky si teda môžete umyť iba ľadovou, alebo naopak horúcou vodou. Prečo je to tak?

1. Separátne potrubie

Vodovodné potrubie je vo Veľkej Británii úplne iné, ako u nás. Studená a teplá voda prichádzajú z oddelených potrubí, preto je tak zložité odrazu ich všetky nahradiť a spojiť. Väčšina potrubí je pomerne stará, pochádzajú ešte z 19. a 20. storočia.

2. Horúca voda bola nebezpečná

Horúca voda bola zohrievaná v podkroví, kde sa skladovala vo veľkej cisterne. Časom sa tu rozmohla hrdza a často i baktérie, preto mohli Briti piť vodu iba z kohútika so studenou vodou. Táto tradícia sa zachováva aj dnes, keď je už i teplá a horúca voda pitná.

3. Jeden kohútik je protizákonný

Vo Veľkej Británii existuje zákon, ktorý zakazuje miešať studenú a teplú vodu z bojlera. Zákon vznikol práve kvôli šíreniu chorôb kvôli pitiu teplej vody. Keďže dodnes je teplá voda skladovaná niekde v dome alebo byte, hoci za omnoho lepších hygienických podmienok, tento zákon naďalej platí.

4. Tradície a dizajn

Niektorí Briti jednoducho preferujú to, čo poznajú ešte z čias svojich prastarých rodičov. Tí progresívnejší však používajú špeciálne trubice, ktoré pripevňujú na konce kohútikov. V strede trubice je otvor, odkiaľ potom vyteká „zmiešaná“ voda požadovanej teploty. Takáto trubica je totiž omnoho lacnejšia ako výmena potrubia. A keď sme už pri ekonomickej stránke – riad, tvár, ruky i bábätká sa kedysi umývali v umývadle tak, že sa v ňom zmiešala studená a teplá voda. Tento spôsob je omnoho ekonomickejší, ako umývanie pod tečúcou vodou, kedy človek spotrebu vody nevie kontrolovať.

Zdroj / Prečo majú Briti dva vodovodné kohútiky: metdaan

ZDIEĽAJ NA: