Vzácne a drahé šperky si asi každý deň môže dovoliť kupovať len málokto. Väčšinou sa jedná o dar a špeciálnu príležitosť, ktorá vás k ich získaniu priviedla. Nech sú dôvody akékoľvek, podstatné je, že nám robia radosť.
Materiál, z ktorého sa drahé šperky vyrábajú, je charakteristický aj svojimi dobrými vlastnosťami, je pevný, odolný proti vplyvu okolitých podmienok a z pohľadu svojej životnosti a krásy nemá naozaj konkurenciu. Z času na čas sa ale drobné nezrovnalosti môžu objaviť aj v tomto prípade, môže za to nesprávne používanie a starostlivosť. Takže pri najbližšej príležitosti si uvedomte, že aj váš nádherný náhrdelník bude vyzerať tak, ako sa oň budete starať.
Ako ich čistiť?
Pokiaľ nemáte špeciálne chemické prípravky na čistenie pravého zlata a striebra, pomôcť vám môžu aj iné a dostupnejšie verzie prípravkov. Aj v zlatníctvach ich dokonca využívajú, takže prečo by ste mali byť na tom horšie. Jar, vlažná voda a jedlá sóda. Všetko zmiešajte v minimálnom množstve a aplikujte na šperky z drahých kovov. Využite pri tom staršiu zubnú kefku, ktorú nepoužívate už na čistenie zubov.
V drogériách kúpite aj špeciálne čistiace handričky a vatu, roztok, s ktorým by ste mali postupovať opatrne, pretože niektoré kamene sa pred čistením musia z osadeného šperku vybrať. To je ale práca pre profesionálov. Tiež si dajte pozor na to, kde bude prebiehať samotné čistenie, aby ste si svoj krásny vintage toaletný stolík nepoškodili.
Pozor na zaobchádzanie
Vhodné miesto pre šperky urobí svoje tiež. Mala by to byť pekná a vkusná šperkovnica. Špeciálne priehradky na uloženie prsteňov a zavesenie náušníc a náhrdelníkov. Nezabudnite na to, že aj keď je zlato a striebro kovom, má svoju tvrdosť. Dokonca zlato je oveľa mäkšie, a čím viac má karátov tým je to s pevnosťou horšie. Preto dbajte na ich správne uskladnenie a zaobchádzanie pri práci.
Keď sa čistia nosením
Možno ste nevedeli ani o tom, že najlepším spôsobom na čistenie perlového náhrdelníka je jeho pravidelné nosenie. Trením perál o vašu pokožku sa uchováva ich perleťový lesk a čistota. V žiadnom prípade si dávajte pozor na chemikálie. Niekedy môže pomôcť aj čistá voda, ale pokiaľ nemáte istotu, nechajte to priamo na zlatníkov.