15 sôch, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli, že existujú

Ponúkame vám prehliadku 15-tich prapodivných sôch, ktoré popierajú gravitáciu, sú schované pod vodou, alebo sa vyhrabávajú ako krtkovia zo zeme. Nemožné sa stalo možným, tak sa pustíme do exkurzie!

1. „Wonderland – Krajina zázrakov“, Kanada

View this post on Instagram

#canada #canada🇨🇦 #canadalife #alberta #calgary #calgarylife #yyc #yycliving #yyclife #wonderland #sculpture #sculptures #sculptureart #art #blackandwhite #blackandwhitephotography #bnw #bnw_mood #bnwphotography #blackandwhitephoto #bwphotography #amateurs_bnw #bwphoto #bnw_society #bnw_daily #bnw_planet #monochrome #jaumeplensa #huaweimate10pro #2018

A post shared by Alexandra (@newyork.and.beyond) on

Najzaujímavejšia vec na tejto soche je to, že môžete ísť do jej vnútra! Tvoria ju dvanásťmetrové mreže. Zvonku je v tvare hlavy a zvnútra zobrazuje celý okolitý svet. Jej autorom je španielsky sochár Jaume Plensa.

2. „Karma“, USA

Korejský sochár Do-Ho Suh sa spojil s návštevníkmi Albright-Knox Galérie umenia v New Yorku a vznikla z toho táto socha. Je vysoká iba 7 metrov, ale pôsobí, akoby bola nekonečná.

3. „Posledná večera“, USA

Socha Alberta Szukalského v mestečku duchov Rhyolite je autorovo spracovanie svetoznámej fresky Leonarda da Vinci. Pozadie jej tvorí slávna Death Valley. Socha samotná najkrajšie vyzerá v noci, keď ju osvetľuje špeciálne vnútorné osvetlenie. Vďaka tomu pôsobí mysteriózne.

4. „Diamanty“, Austrália

Táto fotografia nebola otočená! Novozélandský umelec Neil Dawson vytvára sochy, pri ktorých sa musíte pozastaviť a zamyslieť sa: ako to, že levitujú vo vzduchu? Tento efekt dosahuje pomocou takmer neviditeľných drôtov.

5. Balansujúca socha, Dubaj

Tento balansujúci bronzový zázrak úplne popiera zákony fyziky. Jej autor je poľský majster Jerzy Kedziora. Vytvoril tak otvorenú hádanku pre všetkých – ako to, že ju nestrhne gravitácia alebo závan vetra?

6. Svedectvo o huslistovi, Holandsko

V slávnej amsterdamskej „Stopere“, kde sa nachádza koncertná sála a muzikálové divadlo, polámali mramorovú podlahu, aby mohli nainštalovať sochu huslistu. Zámer autora bol, aby vyvolávala záujem, no ľudia prechádzajúci cez toto miesto skôr pokrčia plecami a snažia sa ju ignorovať.

7. Porsche na Festivale rýchlosti, Veľká Británia

Dielom Gerry Judah sú tieto neuveriteľné sochy áut, ktoré v plnej rýchlosti mieria do vesmíru. Sú súčasťou každoročného Festivalu rýchlosti v Goodwoode a spolupracuje na nich s najslávnejšími značkami zo sveta automobilov.

8. „Zmenšovať sa a stúpať“, Austrália

Schody do neba vytvoril David McCracken. Nachádzajú sa v Sydney a majú jedno tajomstvo. Každý schod je o trochu menší ako ten predchádzajúci. Preto keď sa na schodisko zdola pozriete, zdá sa vám nekonečné.

9. Nevyhnuteľnosť času

Grécky umelec a sochár Adam Martinakis vytvára digitálne sochu ako formu futuristického virtuálneho umenia. Nájdete ich iba na internete alebo v tlačenej podobe. Napriek tomu toto moderné umenie existuje a berieme ho vážne – objavujeme nové spôsoby umeleckého vyjadrenia.

10. „Vlastnosti gravitácie u slona“, Francúzsko

Socha Daniela Firmana sa nachádza v parížskom zámku Fontainebleau. Je venovaná autorovej teórii, že slon dokáže urobiť stojku na vlastnom chobote v nadmorskej výške 18 000 kilometrov.

11. „Bežec“, Grécko

Dromea, alebo gréckeho bežca, nájdete v Aténach. Z každého uhla pohľadu máte pocit, že je v pohybe. Táto kolosálna socha bola vytvorená z tisícov kúskov skla z rozbitých tmavozelených fliaš. Jej autorom je Costas Varotsos.

12. Sochy pod vodou, Mexiko

Na rôznych miestach sveta nájdete pod vodou sochy Jasona Taylora. Aby ste si s nimi urobili selfie, budete potrebovať potápačský kurz.

13. Involúcia

Ďalším príkladom digitálneho umelca je Chad Knight. Svoje virtuálne sochy umiestňuje na pozadia podobné reálnemu prostrediu. Takto ich privádza k životu.

14. „Kúpajúci sa človek“, Nemecko

View this post on Instagram

#olivervoss#addddoroo#bfraccaroli#brunetefraccaroli#hamburg

A post shared by brunete fraccaroli (@brunetefraccaroliofficial) on

Nemeckých člnkárov prekvapuje socha kúpajúceho sa obra, ktorý sa vynára spod hladiny. Jeho autorom je Oliver Voss a ide o oceľovú ženu, ktorá má nad hladinou hlavu a kolená.

15. „Ali a Nino“, Georgia

Tamara Kvesitadze nás chce zaujať dvomi postavami, ktoré sú v neustálom pohybe. Najskôr smerom k sebe a potom cez seba, čím sa snaží zobraziť jednotu partnerov, ktorá smeruje k ich rozchodu. Socha je inšpirovaná príbehom o láske dvoch rovnomenných postáv.

Zdroj / 15 sôch, o ktorých ste nikdy nepočuli: brightside

ZDIEĽAJ NA: